262 tiyatro sanatçısından Boğaziçi protestolarına destek: Onları alkışlıyoruz

262 tiyatro sanatçısından Boğaziçi protestolarına destek: Onları alkışlıyoruz
Aralarında Ayşenil Şamlıoğlu, Caner Cindoruk, Ezel Akay, Selçuk Yöntem'in de bulunduğu 262 tiyatro sanatçısı ortak bildiri yayınlayarak, rektör Melih Bulu’yu protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerine destek verdi.

 

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerin rektör Melih Bulu’nun atanmasına yönelik protestoları devam ederken, destek de artıyor. Sinema emekçileri, şairler, yazarlar ve gazetecilerinden sonra tiyatroculardan da destek bildirisi geldi. 262 tiyatro sanatçısının imzaladığı "Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" başlıklı destek bildirisi şöyle:

 "Biz aşağıda imzası olan tiyatrocular,

Üniversitenin bilim, düşünce ve sanat üreterek topluma katkı sağlayacağına inanıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi, sahip olduğu değerler ve demokrasi kültürü sayesinde ülkemizin kültürel ve bilimsel birikimine son derece değerli katkılar sunmuş bir kurumdur. Bu atmosfer sayesinde Boğaziçi Üniversitesi'nde birçok tiyatrocu, sinemacı, müzisyen ve edebiyatçı yetişmiştir.

 Bu süreçte öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazlarının, başlattıkları eylemlerin en doğal hakları olduğunu düşünüyoruz.

 Öğrencilerin ve akademisyenlerin eylemlerinin polisiye yöntemlerle bastırılmaya çalışılması, üniversitenin kapısına kelepçe vurulması, öğrencilerin gece yarısı operasyonlarıyla derdest edilip tutuklanması ve sorumsuzca terörist ilan edilmesi, değerli akademisyenlerimizin itibarsızlaştırılmaya çalışılması, LGBTİ 'ların olmadık hakaretler ile aşağılanması kabul edilemez uygulamalardır.

 Mücadele eden öğrencilerin ve akademisyenlerin yanındayız.

Bu kez onlar sahnede, direnişin sahnesinde ve biz onları alkışlıyoruz."

Gündem