27'nci Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde ödüller belli oldu

27'nci Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde ödüller belli oldu
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin sektördeki kadın emeğini görünür kılmak için üç dalda verdiği onur, başarı ve genç cadı ödüllerini bu yıl Hatice Aslan, Tülin Özen, Ayşe Polat, Nida Karabol ve Deniz İlhan aldı.


27'nci Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 9-16 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da Kavaklıdere Sineması'nda gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında her yıl; sinemadaki kadın emeğini görünür kılmak ve yeni kuşak kadın sinemacıları teşvik etmek hedefiyle verilen ödüllerin sahipleri belli oldu. Festivalde Onur Ödülü oyuncu Hatice Aslan’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Tülin Özen, yönetmen Ayşe Polat ile yapımcı Nida Karabol’a, Genç Cadı Ödülü ise Reha Erdem'in son filmi Neandria'daki performansıyla oyuncu Deniz İlhan’a verilecek.

Festivalin bu yılki film seçkisinin sunulacağı ve film gösterimlerinin söyleşilerinin yapılacağı mekân duyuruldu. Filmlere bu yıl; başkentin en eski sinemalarından olan ve yaklaşık 1 yıl önce yeniden açılan Kavaklıdere Sineması yeni adıyla Kült Kavaklıdere ev sahipliği yapacak. Eski Kavaklıdere Sineması, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne daha önceki yıllarda da bir çok kez ev sahipliği yapmıştı. Kült Kavaklıdere’de gösterilecek festivalin film seçkisi ve programı ise, yakın zamanda açıklanacak.


Onur ödülü Hatice Aslan’a

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin sinemamızda yönetmen ya da oyuncu olarak yıllardır üreten ve emek veren kadınlara saygı sunmayı amaçlayan Onur Ödülü bu yıl 22. kez sahibini bulacak. Ödül; oyunculuğa Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 1983-1984 sezonunda “Bozkır Güzellemesi” adlı oyunla başlayan, 1986-1992 yılları arasında İzmir Devlet Tiyatrosu’nda görev alan, 1992’de Ankara Devlet Tiyatrosu’na dönerek dizi oyunculuğuna da başlayan ve Türkiye'de yayınlanan ilk günlük televizyon dizisi “Ferhunde Hanımlar”da rol alan, Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 1995'te sahnelemeye başladığı “Azizname 95”adlı oyunda oynayan, “Küçük Adam Ne Oldu Sana” oyunuyla 6. Afife Jale Ödülleri’nde Yılın En İyi Yardımcı Kadın Oyuncusu ödülüne aday gösterilen, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun “Kaygusuz Abdal” ve “Ölümsüzler” isimli oyunlarında rol alan, 2008-2009 tiyatro sezonunda Tiyatro DOT’un sahneye koyduğu 16 kısa oyundan oluşan “Vur/Yağmala/Yeniden” epik oyun serisinde “Mahşer” bölümünde yer alan, Tiyatro DOT’'ta sahnelenen “Pornografi” adlı oyunda oynayan, 2015-2016 sezonunda Craft Tiyatrosu’nda Dario Fo’nun kadın öykülerinden oluşan “Hepimizin Öyküsü Aynı” oyununda “Bir Ana”yı oynayan ve bu oyundaki performansıyla 21. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde “Seçici Kurul Özel Ödülü”ne değer görülen, 2008'de Nuri Bilge Ceylan'ın dördüncü uzun metrajlı filmi Üç Maymun'da baş kadın karakter Hacer'i canlandırarak bu filmdeki rolüyle 7. River Run Uluslararası Film Festivali, 2. Yeşilçam Ödülleri ve 41. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü, 2011 yapımı Vücut filmiyle ise 18. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alarak unutulmaz performanslara imza atan ve şu sıralar “Bahar” dizisiyle izleyici karşısına çıkan usta oyuncu Hatice Aslan’a verilecek.

kapak-185323.jpg

Bİlge Olgaç başarı ödülleri

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri; Tülin Özen, Nida Karabol ve Ayşe Polat’aTürkiye sinemasının farklı alanlarında emek veren kadınların başarılarını kutlamak için erkek egemen sinemamızın ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, her yıl olduğu gibi bu yılda üç isme takdim edilecek. Ödülün sahipleri oyuncu Tülin Özen, yapımcı Nida Karabol ve yönetmen Ayşe Polat olarak belirlendi.

2003 yılında Melek Oyunu filmi ile beyaz perdeye adım atan, 2005 yapımı Meleğin Düşüşü filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan, 2007 yapımı Yarın Geçti filminde, "Bal, Süt, Yumurta" üçlemesinden oluşan film serisinde, 2008’de Vicdan, 2009’da 11’e 10 Kala, 2012’de Yük, 2013’te Mavi Dalga ve Karnaval, 2014’te Gülümse ve Pek Yakında, 2015’te Abluka, 2017’de Kötü Çocuk, 2018’de Şiir Saklayan Çocuk, 2019’da App, 2020’de Kara Komik Filmler 2 ve Yara, 2023’te ise Tereddüt Çizgisi ile Paket filmlerinde oynayan ve her filminde güçlü kadın karakterlere hayat veren oyuncu Tülin Özen’e sunulacak.

bilgeolgac.jpg

Yapımcılık kariyerine 1995 yılında İstanbul Kanatlarımın Altında ile başlayan, 2000’de “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” filminin, Pelin Esmer’in ödüllü belgeseli “Oyun”, “11'e 10 Kala” ve “Gözetleme Kulesi” adlı uzun metrajlı filmlerin yapımcılığını üstlenen ve 1996-2007 yılları arasında Türkiye Sinema Eseri Meslek Sahipleri Meslek Birliği (SESAM) yönetim kurulunda görev alan, 2007-2011 yılları arasında SE-YAP Başkanlığı, Umut Sanat Şirketi’nin ortağı ve genel müdürlüğünü yapan yapımcı Nida Karabol, festivalde bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü alacak.

15 yaşındayken hobi amaçlı Süper 8 video filmler çeken, üniversite eğitimi sırasında bu tecrübesini sosyal projelerle birleştirerek Almanya'da yaşarken 4. kuşak toplumun sorunlarını içeren kısa filmler çeken, 1991 yılında yabancı öğrencilere verilen bir fonla yaptığı çalışmalarla ödüllendirilen, 1992'de intihar eden bir Türk kökenli sığınmacının hayatının anlatıldığı ilk filmi Fremdnacht'ı çeken, 1997 yılında çektiği Ein Fest für Beyhan (Beyhan için Bir Eğlence) filmiyle birçok festivalde ödül alan, “En Garde” filmiyle 2004 Locarno Uluslararası Film Festivali'nde “En İyi Film” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödülleri ile Alman Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde ise “En İyi Film” ödülünü kazanan ve 2023’te ise Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar bölümünde dünya prömiyerini yapan, 42. İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “FIPRESCI” ödülleri dahil 4 ödül kazanan, 34. Ankara Film Festivali’nden ise toplam 7 ödülle dönen “Kör Noktada” filminin yönetmeni Ayşe Polat, Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün bir diğer sahibi oldu.


Genç cadı ödülü, “neandria” filminin Yıldızı Deniz İlhan’a

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; kariyerinin başında genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından beri “Genç Cadı Ödülü” veriyor. Daha önce Elit İşcan, Damla Sönmez, Esme Madra, Ezgi Mola, Neslihan Atagül, Ayris Alptekin, Begüm Akkaya, Ece Yüksel, Ecem Uzun, Öykü Karayel, Gözde Çığacı, Cemre Ebüzziya, Ahsen Eroğlu, Nazlı Bulum ve Öyküsu Özyürek gibi genç ve başarılı oyunculara takdim edilen ödülün bu yılki sahibi de belli oldu.

ucan-supurgenin-genc-cadisi-deniz-ilhan-oldu.webp

Reha Erdem’in yönettiği 11. uzun metrajlı film olan 2023 yapımı “Neandria” daki rolüyle ilk sinema deneyimini yaşayan ve filmin başrolü olan “Suna” karakterine hayat veren genç oyuncu Deniz İlhan, 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Genç Cadı Ödülü” sahibi oldu. (Kısa Dalga)

Kültür Sanat