35 liralık minik alet, Covid-19 hastaları için can kurtarıcı olabilir

35 liralık minik alet, Covid-19 hastaları için can kurtarıcı olabilir
Nabız oksimetresi adı verilen ve fiyatı 35 ila 150 TL arasında değişen oksijen ölçüm aletlerinin Covid-19 hastalarının hayatını kurtaran bir çözüm olabileceği belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, oksimetreler hastaların zamanında hastaneye kaldırılmasını sağlamaları nedeniyle hayati bir öneme sahip.
Sağlık görevlileri, kandaki oksijen seviyesinin hastalar fark etmeden nasıl tehlikeli seviyeye düşebildiğini çözebilmiş değil. Bu duruma "sessiz oksijen yetmezliği" deniliyor. 
Bu durumdaki vakalar, hastaneye kaldırıldıklarında, düşündüklerinden çok daha hasta durumda olabiliyorlar ve etkili müdahale için geç kalınmış olabiliyor.
Ancak nabız oksimetresi adı verilen ve fiyatı 35 ila 150 TL arasında değişen oksijen ölçüm aletinin, hayat kurtaran bir çözüm olabilir.
İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), yüksek risk grubundaki Covid hastaları için bu teknolojiden faydalanmaya başladı.

Yüzde 95-100 arasında olmalı

Sağlıklı bir insanın kandaki oksijen seviyesi yüzde 95 ile yüzde 100 aralığında. Hampshire Hastanesi'nden Doktor Matt Inada-Kim, "Bazı hastaları 70'li değerlerde hastaneye yatırmışlığımız oldu" diyerek konunun önemine dikkat çekiyor. Inada-Kim, "Bu son derece korkutucu bir çerçeve çizdi ve biz, nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda yeniden düşünmeye itti" dedi.  Inada-Kim, "Evde Covid Oksimetre takibi" adı verilen ulusal çaptaki projenin yöneticisi olarak belirlendi.

İngiltere'de 65 yaş üstü hastalara dağıtılıyor 

Alet orta parmağınıza yerleştiriliyor ve vücuttaki oksijeni ölçümlemeye başlıyor.  
İngiltere'de 65 yaş üstü hastalara, başka sağlık sorunu olduğu için tehlike grubunda sayılan daha genç kişilere dağıtılmaya başladı. Dağıtılan kişilerden, günde üç kez kandaki oksijen oranını ölçümlemeleri isteniyor. Değerleri yüzde 93 veya yüzde 94'ün altına düşerse aile hekimlerini aramaları, yüzde 92'nin altına düşerse acil servise gitmeleri ya da ambulans çağırmaları isteniyor. Bu proje özelinde yürütülen çalışmayan göre, seviyenin yüzde 95'in altına inmesi dahi ölüm riskini artırabiliyor.

Sağlık