'6'lı masa', parlamenter sistem önerisini kağıda döktü: İçeriğinde neler var?

'6'lı masa', parlamenter sistem önerisini kağıda döktü: İçeriğinde neler var?
Muhalefet partilerinin oluşturduğu '6'lı masa'nın Anayasal ve Yasal Çerçeve Hazırlık Komisyonu, çalışmalarını tamamladığı bildirildi.

CHP, İYİ Parti, Saadet, Gelecek, DEVA ve Demokrat partilerin oluşturduğu 6'lı masa, ikinci tur görüşmelerine DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ev sahipliğindeki toplantıyla devam edecek.

Toplantı öncesinde güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini anayasaya uyarlamak için oluşturulan Anayasal ve Yasal Çerçeve Hazırlık Komisyonu çalışmalarını tamamladı.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre metin liderlere sunuldu. 'Liderlerin 28 Şubat’ta açıkladığı bildirinin anayasa maddelerine işlenmesi' şeklinde hazırlanan metinde, 'başbakanlık ve müsteşarlıkların geri gelmesi, DPT benzeri bir kurumun kurulması, YÖK’ün kaldırılması' gibi başlıklar bulunuyor.

Bu başlıkları hukuki formda anayasaya işleyecek teknik bir metin hazırladığını aktaran kurmaylar, “Sil baştan bir anayasa yazmadık. Mevcut anayasanın üzerinde çalıştık. Başbakanlık, müsteşarlık gibi kavramları yeniden anayasaya ekledik. Bu çok değerli bir çalışma oldu. Farklı kesimlerden gelen altı parti, bir anayasa metni üzerinde uzlaşı sağladı. Türkiye fabrika ayarlarına dönecek” dedi.

ZİRVEDE KONUŞULACAK

Kurmaylar metnin yarın liderler tarafından açıklanabileceği de belirtirken “Liderler çalışmanın tamamlandığını söyleyip genel başkan yardımcılarının da açıklayacağını söyleyebilirler. Yarın bu konu da gündemlerinde olacak. Ne zaman açıklanacağına onlar karar verecek” bilgisini paylaştı. (Kısa Dalga)

Politika