6'lı masadan 'Anayasa' çıkarması

6'lı masadan 'Anayasa' çıkarması
6'lı masanın cumhurbaşkanı adayı ile birlikte cumhurbaşkanı yardımcıları bakanlar ve bazı üst düzey bürokratik atamaları açıklayacağı, liderlerin bugünkü toplantısında konunun gündemde olduğu ifade edildi.

Mahmut Aydın

6'lı masayı oluşturan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DP, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi bugün liderlerin huzurunda yeni anayasa önerisini kamuoyuna açıkladıktan sonra Anadolu'ya dağılarak, yeni anayasayı halka anlatacak.

Liderler Bilkent Otelde bugün hazırlanan yeni anayasa teklifinin kamuoyuna açıklanmasının ardından saat 14.00'de DP'nin ev sahipliğinde bir araya gelerek gündemdeki konuları görüşmeye devam edecekler.

Liderlerin talimatıyla 6'lı masayı oluşturan partilerin yetkili kurulları da hazırlığı tamamlanan anayasa değişikliği teklifini ele alarak, Anadolu ziyaretlerinin 2023 yılı merkezi yönetim bütçesinin TBMM'de kabul edilmesinden sonra yapılmasında mutabık kaldı.

Partilerin anayasayı anlatırken kullanacakları argümanlar da yine 6'lı masa kararıyla kurulan İletişim Komisyonu tarafından belirlendi. Buna göre, başta ekonomik kriz olmak olmak üzere yaşanan pek çok sıkıntının anayasadan kaynaklandığı belirtilerek, "demokratik, kapsayıcı, kuvvetler ayrılığını pekiştiren, yargı bağımsızlığını güvence altına alan, Merkez Bankasının bağımsızlığını sağlayan yeni bir anayasanın ekonomik krizin de çözümü olacağı" anlatılacak. Yeni anayasa ile yabancı yatırımcıların Türkiye'ye gelmesinin önündeki engellerin kaldırılacağı, ayrıca ifade ve inanç özgürlüğü ile temel insan hakları alanındaki eksiklerin de giderileceği vurgusu yapılacak.

Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, üniversiteler ve meslek örgütlerinin de yeni anayasa konusunda görüşleri alınacak.

LİDERİN GÜNDEMİ

6'lı masayı oluşturan partilerin Genel Başkanları bugün saat 10.30'da Bilkent Otel'de "Şimdi Demokrasi Zamanı" başlığı ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi düzenleyen anayasa değişikliği önerisinin tanıtımına katıldıktan sonra saat 14.00'de DP Genel Merkezinde bir araya gelecek.

Toplantıda, Temel Politikalar Komisyonu'nun hazırlıklarını görüşecek. 6'lı masanın "yol haritası" olarak bilinen çalışmalar aynı zamanda Hükümet Programının altyapısını oluşturuyor. Toplantıda cumhurbaşkanı adaylığı süreci ile seçimden sonra oluşacak Meclisin olası sandalye dağılımı senaryoları da ele alınacak.

Ayrıca yol haritası kapsamında belirlenecek cumhurbaşkanı adayının ülkeyi nasıl yöneteceğine ilişkin "protokol"ün içeriği de liderlerin görüşüne sunulacak. Liderler, il il milletvekili sayıları ile çeşitli olasılıkları da tartışacak. Hangi illerde işbirliği yapılacağı ve tek liste ile seçime gidileceği konusunun da karara bağlanması bekleniyor.

Liderlerin toplantısında, terör saldırıları, göçmenler ve başta Suriye'ye yapılması olası kara harekatı olmak üzere sıcak dış politika konuları da gündeme gelecek.

KILIÇDAROĞLU ADAY

Ankara kulislerine göre 6'lı masanın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak. İYİ Parti'li Yavuz Ağıralioğlu'nun çıkışları "bireysel" ve "İYİ Parti'den ayrılmak için gerekçe yaratmak" olarak niteleniyor. İYİ Parti'nin seçimden sonra olası yeni hükümette "daha fazla bakanlık ve bürokratik kadro" talep etmek için el yükselttiğini ifade eden kaynaklar, "bu durumda anormallik yok. Sonuçta 6'lı masanın iki büyük partisinden birisi" yorumunu yaptı.

GELECEK PARTİSİ VE DEVA PARTİSİ

Gelecek Partisi ile DEVA Partisi'nin 2023 seçimlerinde CHP listelerinde yer almayacakları kesinleşirken iki partinin kendi logoları ile seçime katılacakları bildirildi. Saadet Partisi ile DP'nin ise CHP listelerinden seçime gireceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

ADAYLA BİRLİKTE KABİNE DE AÇIKLANACAK

6'lı masanın cumhurbaşkanı adayı ile birlikte cumhurbaşkanı yardımcıları bakanlar ve bazı üst düzey bürokratik atamaları açıklayacağı, liderlerin bugünkü toplantısında konunun gündemde olduğu ifade edildi.

CHP KURULTAYI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olması halinde partiden istifa etmeyeceği yerine bir vekil tayin edeceği bildirildi. Buna göre, genel beklenti, parti içinde liderlik yarışının önlenmesi için "hukukçu yeni bir ismin" genel başkan yardımcısı olarak atanması ve genel başkanın vekaleti ona bırakması.

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde CHP'den istifa edecek, parti 2023 kurultayında yeni bir genel başkan belirleyecek.

Özel Haber