KISA DALGA ÖZEL HABER | 8 yıl sonra ilk temas: HEDEP ile AKP 'dolaylı' yollardan görüşüyor

KISA DALGA ÖZEL HABER | 8 yıl sonra ilk temas: HEDEP ile AKP 'dolaylı' yollardan görüşüyor
Yaklaşan yerel seçimler öncesi partilerin ittifak çalışmaları sürerken, gazeteci Sedat Bozkurt çarpıcı bir bilgi paylaştı. Bozkurt, aktif olarak partilerinde görev almayan ama genel merkezlerin haberinin olduğu bazı eski siyasetçilerin AKP ve HEDEP adına görüşmeler gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, yaklaşan yerel seçimler öncesi HEDEP ile AKP'nin dolaylı yollarla dirsek temasında olduğunu ifade etti.

İki partinin, görüşmeleri dolaylı yollardan ve aktif partili olmayan isimleri üzerinden yürüttüğünü kaydeden Bozkurt, bu görüşmelerden genel merkezlerin de bilgisi olduğunu kaydetti.

Sedat Bozkurt, 2015'te sona eren çözüm süreci sonrası kurulan bu temasın detaylarını şu ifadelerle aktardı:

"Bugünlerde anayasa meselesine çok yoğunlaşmış bir Erdoğan görüyoruz. 2028 yılında tekrar aday olup kazanmanın peşinde. Bunun teknik zorlukları da var. İlk hedefi kazasız belasız yerel seçimleri atlatmak.

AKP ile HEDEP arasında adı konmamış, resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiğinden uzun zamandır söz ediliyor. Bu doğru. Kurumsal temsil görevleri olmayan eski siyasetçiler görüşüyorlar. Bu görüşmelerden de parti yönetimlerini haberdar ediyorlar. Dost sohbeti şeklinde geçmiyor bu görüşmeler edindiğim bilgilere göre. AKP’nin yerel seçim destek modellerine HEDEP’liler; siyasi tutukluların serbest bırakılması, kayyum uygulamasının son bulması ve Öcalan’a tecritin kaldırılması gibi somut taleplerle karşılık veriyorlar.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları yerel seçimlere yönelik olası ittifakların mümkün olduğunu ama açık yapılması gerektiğini savunurken bu görüşmelerde özellikle CHP’nin kazandığı seçim çevrelerinde güçlü adaylarla çıkılması konuşuluyor. AKP ile HEDEP arasında var olan bu görüşmeler “partileri ayrı 2 eski dostun sohbetleri” muamelesi görse de bu görüşmelerde elde edilen bilgilerin iletildikleri yerler parti yönetimleri. Alınan yanıtlar da aynı yöntemle paylaşılıyor. Dolaylı bir diyalog söz konusu yani." (Kısa Dalga)

Özel Haber