AB enerji bakanları doğal gaza tavan fiyatta anlaşamadı, şimdi ne olacak?

AB enerji bakanları doğal gaza tavan fiyatta anlaşamadı, şimdi ne olacak?
Avrupa Birliği ülkelerinin enerji bakanları enerji krizinin olumsuz etkilerini azaltmak için doğal gaz fiyatlarına tavan uygulanması konusunda anlaşamadı. Çek Sanayi Bakanı Jozef Sikela bakanların aralık ayının ilk yarısında tekrar bir araya gelerek görüş ayrılıklarını aşmaya çalışacaklarını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, enerji krizine karşı neler yapılabileceği, doğal gaza tavan fiyat getirilmesi, kışa hazırlık gibi konuları görüşmek üzere bir araya geldi. Ancak bakanlar enerji krizinin olumsuz etkilerini azaltmak için doğal gaz fiyatlarına tavan uygulanması konusunda anlaşamadı. Çek Sanayi Bakanı Jozef Sikela bakanların aralık ayının ilk yarısında tekrar bir araya gelerek görüş ayrılıklarını aşmaya çalışacaklarını belirtti.

euronews.com'un aktardığına göre Avrupa Komisyonu'nun başından beri taraftar olmadığı tavan fiyat uygulaması için getirdiği öneride megawatt saat başına tavan fiyatı 275 euro olarak belirleniyor.

Fakat bu mekanizmanın çalışması için getirilen şartlar nedeniyle piyasa fiyatının 300 euronun üzerine çıktığı durumlarda bile kullanılması pek mümkün görünmüyor. 275 euro tavan fiyatı limitin iki hafta boyunca sürekli olarak aşılması ve LNG fiyatlarının da aynı süre içerisinde en az 10 gün 58 euronun üzerinde kalması halinde uygulanabilecek.

Avrupa'da doğal gazın toptan fiyatı ise perşembe günü itibariyle 124 euro civarında seyrediyor.

Doğal gaz fiyatına tavan uygulanmasına Hollanda ve Almanya kaynakların Asya gibi pazarlara kaçmasına neden olacağı endişesiyle karşı çıkıyor. Fakat en az 15 AB ülkesi Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik sorunları yaşanan doğal gaz piyasasına işe yarar bir tavan sınırı getirilmesini istiyor.


Dünya