ABD Başkanı Biden: "Rusya'nın karşısında ABD'nin boyun eğdiği günler sona erdi"

ABD Başkanı Biden: "Rusya'nın karşısında ABD'nin boyun eğdiği günler sona erdi"
Dış politikada diplomasinin yeniden merkezde olacağını vurgulayan Biden, ABD'nin Yemen'deki saldırı operasyonlarına artık destek vermeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, dış politika öncelikleriyle ilgili ilk konuşmasını yaptı. Dış politikada diplomasinin yeniden merkezde olacağını vurgulayan Biden, ABD'nin Yemen'deki saldırı operasyonlarına artık destek vermeyeceğini söyledi.

"Amerika geri döndü, diplomasi geri döndü" ifadelerini kullanan Biden, ABD'nin ihmal ettiği ittifakları yeniden inşa edeceğini ve dünya ile yeniden angaje olacağını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden, başkan olduktan sonra ilk ziyaretini Dışişleri Bakanlığı'na yaptı ve "Diplomasi geri döndü" ifadesini kullandı. Biden, "Rusya'nın agresif eylemleri karşısında ABD'nin boyun eğdiği günler sona erdi" derken, Çin ile çıkarlarına göre çalışmaya hazır olduklarını söyledi. ABD Başkanı, Almanya'dan asker çekme sürecini de askıya aldığını açıkladı.

'Yemen'deki savaş artık bitmeli'

Biden, Yemen'deki durumu öncelikli gördüklerini belirterek, "Bu savaş artık bitmeli. Bu konudaki vaadimizi yerine getirebilmek için Yemen'deki savaşta operasyonlara sağlanan tüm Amerikan desteğini, ilgili silah satışları da dahil olmak üzere sonlandırıyoruz" dedi.

(BBC News Türkçe)

 

Dünya