ABD, Çin'in 'casus balonunu' düşürdü

ABD, Çin'in 'casus balonunu' düşürdü

ABD Başkanı Joe Biden, balonun vurulması talimatını Çarşamba günü verdiğini ordunun balonu vurabilmek için en uygun yer ve anı beklediğini söyledi

ABD, ülke üzerinde uçuşunu sürdüren Çin casus balonunu vurarak düşürdü. Çin balonun casus balon değil meteoroloji balonu olduğunu iddia ediyordu. Balon, Başkan Biden'ın talimatıyla vurularak Okyanus'a düştü.

VOA'nın aktardığına göre ABD Başkanı Joe Biden, balonun vurulması talimatını Çarşamba günü verdiğini ordunun balonu vurabilmek için en uygun yer ve anı beklediğini söyledi. ABD Başkanı, düşen parçaların kimseye zarar vermemesi için uygun zamanın ve konumun beklendiğini belirtti.

Balonun vurulması operasyonu sırasında Güney Carolina bölgesinde uçuşlar durduruldu.

Pentagon henüz operasyona ilişkin bir açıklama yapmazken Çin’in casus balonunun düşürülmesi gerektiği konusunda çok sayıda Kongre üyesinden açıklamalar gelmişti. Konunun ABD’nin egemenlik meselesi haline geldiği tartışmaları yapıldı.

Çin yönetimi balonun casusluk amacı taşımadığını meteorolojik ölçümler yapmak amacıyla kullanıldığını ve kazara ABD’ye yöneldiğini iddia etti. Ancak bu gelişme üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’e yapacağı ziyareti erteleme kararı aldı. Konu ABD ve Çin arasında yeni bir gerilim konusu haline geldi.

(Kısa Dalga)