ABD: Türkiye'nin dış politikası eksen değişikliği olarak algılanamaz

ABD: Türkiye'nin dış politikası eksen değişikliği olarak algılanamaz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye'nin Batı yanlısı dış politikasını gözden geçirdiği iddiasına ilişkin, "Bu ifadeyi doğrusu çok iddialı buluyorum" dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye’nin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulundu.

CNN televizyonuna konuşan Sullivan, gazeteci Fareed Zakaria'nın, seçim sürecindeki ABD karşıtı ifadeler ve Rusya'dan savunma sistemleri almasının 'Türkiye'nin Batı yanlısı dış politikasını gözden geçirdiği' anlamı taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine, bu yoruma katılmadığı yanıtını verdi.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre, Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak yakın zamanda cumhurbaşkanı seçimini yaptığını söyleyen Sullivan, tablonun görünenden daha karmaşık olduğunu ifade etti.

Sullivan, Türkiye'nin bağımsız bir dış politika izlemesinin eksen değişikliği olarak algılanmaması gerektiğine işaret ederek, "Bu ifadeyi (Türkiye'nin Batı yanlısı dış politikasını gözden geçirdiği) doğrusu çok iddialı buluyorum" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin Ukrayna operasyonunda izlediği politikayı da örnek gösteren Sullivan, "Ukraynalıların kendini savunma çabalarını desteklemek için her düzeyde Ukrayna ile ilişki kurup çaba gösterdiler" dedi. Sullivan, Türkiye'nin BM'deki oylamalarda da Ukrayna'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü yönünde oy kullandığını hatırlattı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın seçim dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradığını hatırlatan Sullivan, Biden'in, görüşmede savunma alanında Türkiye'nin F-16 uçak talebini desteklediğini aktardı.

Sullivan, Biden'in telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, “NATO'nun güçlü bir üyesi ve küresel çaptaki müttefiki olan Türkiye ile yakın çalışmayı sürdürmek istediğini” ilettiğini kaydetti. (Kısa Dalga)