ABD Yüksek Mahkemesi, Erdoğan’ın korumaları hakkındaki kararını verdi

ABD Yüksek Mahkemesi, Erdoğan’ın korumaları hakkındaki kararını verdi
ABD Yüksek Mahkemesi, 2017’de Washington’da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının karıştığı kavga hakkında açılan davaların iptal edilmesi talebini reddetti.

ABD yargısı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 Mayıs ayında gerçekleştirdiği Washington ziyareti sırasında, Türk Büyükelçiliği Konutu önünde meydana gelen ve Erdoğan'ın korumalarının da karıştığı kavgaya yönelik kararını verdi. Mahkeme, Türkiye'nin protestocular tarafından dava açılmaması yönündeki başvurusunu reddetti.

Sözcü'nün Reuters’tan aktardığı habere göre; 2017’nin Mayıs ayında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD'deki Türk Büyükelçilik konutuna ziyareti sırasında bölgede olaylar yaşanmıştı. Erdoğan’ı karşılamaya gelenler ve protesto edenler arasında yaşanan tartışma kavgaya dönüşmüş kavgaya resmi korumalar da karışmıştı. O dönem uzun süre konuşulan olay sırasında her iki taraftan da yaralanarak hastaneye kaldırılanlar olmuştu.

ABD Yüksek Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017’de ülkeye yaptığı ziyaret sırasında Washington’daki protestolarda zarar gören göstericiler tarafından maddi tazminat talebiyle açılan iki davanın iptal edilmesi talebini reddetti.

Göstericiler, Türk güvenlik güçlerini kendilerini yaralamakla suçlayarak maddi tazminat talebiyle dava açmışlardı.

Konuyla ilgili Türkiye tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Amerikan Federal Mahkemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılındaki Washington ziyaretinde protestoculara müdahale eden Türk korumalar hakkındaki davanın düşürülmesi talebini 2020 yılında reddetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan olayla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Beyaz Saray’a girerken PKK’lı göstericiler siz onlara ‘aktivistler’ diyorsunuz; orada her türlü gösteriyi yapıyorlar. Polisin, onlara müdahale etmediğini gördüm. Daha sonra büyükelçilik rezidansına geçtik. Büyükelçilik rezidansına geçtiğimiz zaman orada da yine aynı şekilde, yakın mesafede gösteri yapıyorlar ve polisin onlara ne yazık ki müdahale etmediğini gördüm. Bu defa, yakın mesafedeler. Benim kendi korumalarım, beni korumakla görevli olanlar ister istemez duruma müdahale etmek durumunda kaldı.”

Dünya