ABD'de skandal:  250 milyon dolarlık pandemi yardımıyla Türkiye'de mülk almışlar

ABD'de skandal: 250 milyon dolarlık pandemi yardımıyla Türkiye'de mülk almışlar

ABD'de savcılar 47 kişinin Covid salgını sırasında yapılan yardımları "yanlış beyanda bulunarak aldıkları" ve hedeflenenden farklı şekilde kullandıklarını tespit ettiğini açıkladı.

Minnesota eyaletindeki kâr amacı gütmeyen yardım kuruluşu "Geleceğimizi Besliyoruz" ihtiyaç sahibi çocuklara gıda yardımı yapmak üzere hükümet yardımına başvurmuştu. Kuruluşun yöneticisi ve üyeleri hakkında, bu parayı farklı amaçlarla kullandıkları gerekçesiyle, "dolandırıcılık" suçlamasıyla dava açıldı.

BBC Türkçe'deki habere göre hükümet tarafından çocuklara gıda yardımı yapılması için dağıtılan 250 milyon dolarlık yardımı "çaldıkları" iddia edilen 47 kişinin bu parayı mülk, araba ve lüks tüketim maddeleri satın almak için kullandıkları söyleniyor.

Kurucu Aimee Bock, parayı farklı amaçlarla kullandığına yönelik ifadeleri reddediyor.

ABD Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında şüphelilerin "hiç olmayan çocuklara hiç vermedikleri yemeklerin" fişlerini kestiğini; bu fişleri de Hazine Bakanlığı'nın dağıtmaya karar verdiği para yardımını almak için kullandığı belirtiliyor.

Kuruluşun üyesi olarak gözüken 47 kişinin bu paralarla lüks araçlarla ABD, Kenya ve Türkiye'de özel mülkler satın aldığı; uluslararası seyahate çıktığı da Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında yer alıyor.

İddianameye göre şüpheliler dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, kara para aklama ve rüşvet suçlamalarıyla yargılanacak.

Mart ayında da Adalet Bakanlığı, toplamda 1,1 milyar dolarlık dolandırıcılık suçu işleyen 1.000'in üzerinde şüpheliyi tespit ettiğini açıklamıştı.