ABD CHP mitingi için uyardı, Türkiye bütün mitingler için uyardı

ABD CHP mitingi için uyardı, Türkiye bütün mitingler için uyardı

ABD Büyükelçiliği Türkiye'deki yurttaşlarını CHP mitinginden önce dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı. Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet de ABD'deki Türkiye vatandaşlarını olası bütün miting ve gösteriler için uyardı.

ABD Büyükelçiliği, CHP'nin Maltepe'de dün yaptığı mitingden önce vatandaşlarını polis müdahalesine karşı uyarmıştı. Türkiye’de daha önce yapılan protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldığını anımsatan Büyükelçilik, vatandaşlarına, “Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının” uyarısı yapmıştı.

Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet'den de ABD'deki Türk vatandaşlarına benzer uyarı geldi.

Uyarıda somut bir gösteri veya miting yer almazken şu ifadeler yer aldı: "ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir.

ekran-resmi-2022-05-22-12-00-23.png

ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır: Kalabalıklardan kaçınmaları, dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları, protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları, yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri, olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri."