ABD'den F-16 açıklaması: Türkiye'nin modernizasyon planlarını destekliyoruz

ABD'den F-16 açıklaması: Türkiye'nin modernizasyon planlarını destekliyoruz

ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beklenen görüşmesi öncesinde ABD Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, ABD'nin, Türkiye'nin F-16 filosu için modernizasyon planlarını desteklediklerini açıkladı.

ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, NATO Liderler Zirvesi'nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Düzenlediği basın brifinginde bir gazetecinin, ABD’nin Türkiye’ye olası F-16 satışına nasıl baktığı sorusuna Türkiye’nin “çok kabiliyetli, çok değerli ve stratejik bir NATO müttefiki” olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'NİN F-16 FİLOSU İÇİN MODERNLEŞME PLANLARINI DESTEKLİYORUZ"

VOA'nın haberine göre, Ankara’nın savunma alanında sahip olduğu güçlü kabiliyetlerin NATO’nun güçlü savunma kapasitelerine katkıda bulunduğunu belirten Wallander, "Dolayısıyla ABD Savunma Bakanlığı Türkiye’nin F-16 filosu için modernleştirme planlarına tam destek veriyor” dedi.

Celeste Wallander, "Bunlar, sözleşme süreçlerimiz üzerinden etraflıca ele alınıyor. Ancak ABD, Türkiye’nin savaş uçakları filosunu modernleştirmesini destekliyor çünkü bu, NATO’nun ve dolayısıyla ABD’nin güvenliğine bir katkı” diye konuştu.

BİDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE F-16 SATIŞI GÜNDEMDE

ABD yönetiminin daha önce sıcak baktığını defalarca dile getirdiği Türkiye’ye F-16 satışı konusunun bugün NATO zirvesi sırasında Başkan Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak görüşmenin önemli gündem maddelerinden biri olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, ABD’yi F-16’lar konusunda “oyalama taktiği” yürütmekle eleştirmişti.

Erdoğan, ABD ile bu aralar en önemli konunun F-16 meselesi olduğunu vurgulayarak, “F-16 meselesi şu anda hala masada. Orada da yine bir oyalama taktiği gidiyor” demişti.

BAZI KONGRE ÜYELERİ SİLAH SATIŞINA KARŞI ÇIKIYOR

ABD’den başka ülkelere silah satışının gerçekleşebilmesi için Kongre’nin de bu satışa yeşil ışık yakması gerekiyor ancak bazı Kongre üyeleri Türkiye’ye silah satışına karşı çıkıyor.

Etiketler :