ABD'den gelen iddia kafa karıştırdı: Koronavirüs aşısı olanlar daha çok ölüyor

ABD'den gelen iddia kafa karıştırdı: Koronavirüs aşısı olanlar daha çok ölüyor
ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), koronavirüsten ölenlerin çoğunun aşılı kişiler olduğunu açıkladı. Sağlık uzmanları ise nüfusun çoğunluğu aşı olduğu için artık ölümlerde de en büyük oranın aşılı kişilerde olduğu yorumunu yaptı.

Koronavirüs aşısı olanların koronavirüs kaynaklı ölümlerdeki oranı yüzde 58 olarak kayıtlara geçti. Aşısız kişiler ise yüzde 42 olarak belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın sağlık danışmanı Anthony Fauci, "Aşı, zaman içinde etkisini yitiriyor. Korona virüsü, aşı ile önüne geçilebilecek bir hastalık değil. Sürekli ve düzenli aşı yapılması gerekiyor çünkü hastalık sürekli mutasyona uğrayıp değişiyor” ifadelerini kullandı.

Washington Post’un sağlık uzmanları, “Nüfusun çoğunluğu aşı olduğu için artık ölümlerde de en büyük oran aşılı kişilerde” dedi.

Ancak kovid aşıları piyasaya sürüldüğünde, hastalığın yayılımını, ağır semptomlarını ve ölümleri azaltacağı ifade edilmişti.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre Insider Paper gazetesi ise, aşılı kişilerin koronavirüs ölümlerindeki oranını yayınladı. Yıllara göre o oranlar şöyle oldu:

2021: Yüzde 23

2022 Ocak ayı: Yüzde 42

2022 Ağustos: Yüzde 58

Daha önce Avrupa Birliği komisyonunda konuşan Pfizer yetkilisi, kovide karşı geliştirilen mRNA aşılarının, hastalığın yayılmasını engelleme konusunda test edilmediğini itiraf etmişti.

Sağlık