ABD'den Osman Kavala'yı serbest bırakma çağrısı

ABD'den Osman Kavala'yı serbest bırakma çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, AİHM kararına rağmen tahliye edilmeyen iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzalı çağrıda, Kavala'ya yöneltilen suçlamalar, Kavala'nın devam eden tutukluluğu, davasının görülmesindeki gecikmeler ve hakkındaki davaların birleştirilmesinin hukukun üstünlüğü ile demokrasiye zarar verdiği vurgulandı.

Açıklamada, "Türkiye'ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği karara uyması, iç hukuku ve uluslararası hukukun yüklediği sorumluluk dahilinde davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm bulunması konusunda ısrar ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Aynı zamanda ABD vatandaşı akademisyen Henri Barkey hakkındaki suçlamaların da 'dayanaksız' olduğu vurgulanarak Barkey hakkındaki davanın da hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Geçen hafta 15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkili haklarında "anayasayı ihlal" ile "siyasal veya askeri casusluk" suçlamalarından dava açılan tutuklu sanık Osman Kavala ve Henri Barkey'nin yargılandığı davanın ikinci duruşması görülmüştü.