ABD'den Türkiye uyarısı: Irak ve Suriye'ye harekat düzenleyebilir

ABD'den Türkiye uyarısı: Irak ve Suriye'ye harekat düzenleyebilir
ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu, Türkiye'nin Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyine düzenleyeceği askeri bir harekat ihtimaline karşı vatandaşlarını uyardı.

ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu, Türkiye'nin önümüzdeki günlerde Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde askeri harekat düzenleyebileceğine dair haberler nedeniyle ABD vatandaşlarına uyarı yayımladı.

Evrensel'in haberine göre, Başkonsolosluğun internet sitesinde yayımlanan açıklamada "ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu, Türkiye'nin önümüzdeki günlerde Suriye'nin kuzeyi ve Irak'ın kuzeyinde askeri harekat düzenleyebileceğine dair açık kaynaklı güvenilir haberleri takip etmektedir. ABD hükümeti, ABD vatandaşlarına bu bölgelerden uzak durmalarını şiddetle tavsiye etmeye devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada alınacak önlemler ise şöyle sıralandı:

- Sınır bölgelerinden kaçının.
- Beklenmedik bir şekilde büyük toplantıların veya protestoların yakınında bulunuyorsanız dikkatli olun.
- Düşük profilli olun.
- Güncellemeler için yerel medyayı takip edin.

'IRAK'A SEYAHAT ETMEYİN'

Açıklamada ayrıca "Dışişleri Bakanlığı'nın Irak için seyahat tavsiyesi, terörizm, adam kaçırma, silahlı çatışma, iç karışıklık ve Irak Misyonu'nun ABD vatandaşlarına destek sağlama kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle 'Seviye 4: Seyahat Etmeyin' seviyesinde kalmaya devam etmektedir" bilgisi paylaşıldı.

Dünya