AB'den Rusya yaptırımlarını delen ülkelere 'önlem' kararı

AB'den Rusya yaptırımlarını delen ülkelere 'önlem' kararı
Avrupa Birliği Ukrayna işgali sonrası Rusya'ya karşı aldığı yaptırım kararlarını delen kişi, kuruluş ve ülkelere karşı önlem alma üzerinde anlaştı.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhurriyeti yönetiminden yapılan açıklamada AB yaptırımlarını delmenin suç kapsamına alınmasını oy birliği ile kabul edildiğini açıkladı. euronews.com'daki habere göre kararla AB yaptırımlarını delen üçüncü ülkeler, bu ülkelerin vatandaşları ya da kurumları da yaptırıma maruz kalabilecek. Yapılan açıklamada Çek Adalet Bakanı Pavel Blazek "AB, Rusya'nın Ukrayna'ya tahrik olmaksızın ve gayrimeşru şekilde açtığı savaşa kararlılıkla cevap vermiştir. Agresif tavırlarını sürdürme yeteneğini kırmak için Rus ekonomisini hedef alan daha önce hiç görülmediği kadar çok yaptırım kararı almıştır," ifadeleri yer aldı.

AFP'ye konuşan bir kaynak da Avrupa Komisyonu'nun hafta sonuna kadar bununla ilgili tasarıyı sunacağını belirtti.

Türkiye ise sık sık bu yaptırımları delmekle suçlanarak ambargoya rağmen Rus petrolünün dolaylı yollardan AB ülkelerine girişine aracılık ettiği ileri sürülüyordu. Ankara, yaptırımların delindiği yolundaki iddiaları reddediyor.

Dünya