Avrupa Birliği'nden Yargıtay’ın Kavala kararına "AİHM" tepkisi: Karar tam bir felaket

Avrupa Birliği'nden Yargıtay’ın Kavala kararına "AİHM" tepkisi: Karar tam bir felaket
Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor, Yargıtay'ın Gezi Davası kararı hakkında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Bakanlar Komitesi’nin kararına uyulmamasını “tam bir felaket” olarak değerlendirdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Nacho Sánchez Amor, Yargıtay’ın, dün Gezi davasındaki 5 sanıktan biri olan Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Osman Kavala hakkındaki kararı onamasına tepki gösterdi.

Euronews'in sorularını yanıtlayan Nacho Sánchez, bu kararın Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine de zarar vereceğini kaydetti. Amor, "AİHM kararı siyasi değil bir yargı kararı, bütün Avrupa Konseyi üyelerinin bu kararlara uyması gerekiyor” diye konuştu.

"Türkiye AB hedefinden uzaklaşıyor"

AB’nin Türkiye’nin üyelik müzakerelerini Kopenhag kriterleri üzerinden değerlendirdiğini işaret eden Nacho Sánchez, Türkiye’deki insan hakları alanında giderek geriyi gitmesinden endişe duyduklarını belirterek, bunun kam üyelik müzakereleriyle ilgili sürece de zarar verdiğini söyledi.

Sanchez, “Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini yeniden harekete geçirme yönündeki gerçek iradesini bir şekilde test etmemiz gerekiyor. İyi niyet açıklamaları, gerçek eylemlerle desteklenmediği sürece boş bir konuşmadan öte gitmiyor. Ne yazık ki son gelişmeler Türkiye’nin AB umutlarını baltalamaya devam ediyor. Bu adım da AB hedefinden uzaklaşma yönünde büyük bir adım" açıklamasında bulundu.