Abdulhamit Gül: Meclisin yeni dönemiyle beraber Türkiye darbe anayasasından kurtulacak

Abdulhamit Gül: Meclisin yeni dönemiyle beraber Türkiye darbe anayasasından kurtulacak
AKP Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, "1 Ekim'de açılacak Meclisin yeni dönemiyle beraber, Türkiye artık darbe anayasasından kurtulacak, kendi sivil ve yeni anayasasını yapacaktır. Bu konuda bizim temennimiz tüm partilerin ortak bir şekilde çoğulcu, sivil, yeni bir anayasayı yapması hususunda beklentimiz vardır" dedi.

AKP Grup Başkanvekili, Bartın'da katıldığı programda yeni anayasaya dair açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında CHP'yi eleştiren Abulhamit Gül, "Yine seçim olsun diye CHP'nin sözcülerinin açıklamaları var. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Seçimde milletimiz iradesini ortaya koydu. Bunlar seçimlerden kongreyi, delege seçimi ve il başkanlığı seçimini anlıyorlar. Zaten Kılıçdaroğlu'nun kazanacağı tek seçim de genel başkanlık seçimidir. Onun, onların vizyonu sadece CHP içerisinde bir yerlere gelmek, seçim kazanmak. Türkiye'ye dair projesi vizyonu olmayan bu muhalefetin ülkemize verebileceği hiçbir şey yoktur" dedi.

DHA'nın aktardığına göre Türkiye'nin yeni sivil bir anayasası olması gerektiğini belirten Gül, şöyle konuştu:

"1 Ekim'de açılacak Meclisin yeni dönemiyle beraber, Türkiye artık darbe anayasasından kurtulacak, kendi sivil ve yeni anayasasını yapacaktır. Bu konuda bizim temennimiz tüm partilerin ortak bir şekilde çoğulcu, sivil, yeni bir anayasayı yapması hususunda beklentimiz vardır. Türkiye'nin sivil bir anayasaya ihtiyacı vardır. Çoğulcu, demokratik, daha özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı vardır. Bunu da yine toplum tüm kişileriyle konuşarak, ortaklaşarak bir yeni anayasayı yapacağız. Bu konuda da AK Parti olarak çağrımız tüm partilere gelin bu anayasayı beraber yapalım, darbe anayasasından ülkemizi kurtaralım. Bunu yapabilecek güçteyiz. Milletimizin de beklentisi bu yöndedir. Hep beraber 85 milyon vatandaşımızın burada emeğinin olduğu, fikrinin olduğu bir anayasayı Türkiye hak ediyor. Türkiye Yüzyılı'nın anahtarı yeni sivil anayasadır. Bunu da hep beraber bu dönemde gerçekleştirmek istiyoruz." (Kısa Dalga)