Abdullah Gül’den Gezi kararına eleştiri: Yargılama süreci utanç verici, Türkiye’ye büyük kötülük

Abdullah Gül’den Gezi kararına eleştiri: Yargılama süreci utanç verici, Türkiye’ye büyük kötülük

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Davası'ndan çıkan mahkumiyet kararlarını değerlendirdi: Bu dava yargılama süreci açısından ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacak. Türkiye’ye kötülük yapmak isteyenler ancak bu kadar zarar verebilirlerdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Davası'ndan çıkan mahkumiyet kararları hakkında "Yargılama süreci utanç verici, Türkiye’ye büyük kötülük, içeride çekecekleri eziyet çok acı” dedi. Gezi Parkı eylemleri sırasında cumhurbaşkanı olan Gül, "Ben o gün Gezi olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm" diye konuştu.

T24'ten Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtlayan Gül şunları söyledi:

'KÖTÜLÜK YAPMAK İSTEYENLER ANCAK BU KADAR ZARAR VEREBİLİRDİ'

"Kavala ve arkadaşlarıyla ilgili karar kamu vicdanını çok derinden yaraladı. Beni de çok üzdü. Bu dava yargılama süreci açısından da ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacaktır.

Osman Kavala gibi servet sahibi bir insan hoş vakit geçirmek yerine insanlık meseleleriyle uğraşmasının bedelini ödüyor, bu çok acı. Yargıtay kararına kadar bu insanların hapiste olması çok çok üzücü, vicdanları yaralayıcı bir durum.

Türkiye için de inanılmaz yük oldu bu karar. İnsan hakları ve hukuk uygulamalarının zaten çok sorgulandığı dönemde, Türkiye’ye kötülük yapmak isteyenler ancak bu kadar zarar verebilirlerdi. Milyonlarca dolarlık Türkiye aleyhtarı bir kampanya yapmak isteseler, zaten imajı bozuk olan Türkiye’yi dünya kamuoyunda ancak bu kadar olumsuz gündeme getirebilirdi."

'ŞOK EDİCİ VE YÜK OLDU'

Gül, dava sürecinde AİHM kararlarının yok sayılmasını ve üç kişilik heyetten bir hâkimin AKP listelerinden milletvekili aday adayı olmasını şöyle değerlendirdi:

"AİHM içtihatlarının yargı sürecinde dikkate alınmamış olması hem kabul edilemez hem de çok üzücü. Parçası olduğumuz modern dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından da ayrıca utanç verici. Türkiye’nin tekrar demokrasiye dönmesi, insan haklarını da güncelleyecek şekilde çaba sarf etmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yönüne evrilmesi gerekirken bu karar şok edici ve yük oldu. Kavala’nın ve tutuklanan diğer isimlerin içeride çekeceği eziyet çok acı. En az onun kadar, çelişkili yargılama süreçlerine tanık olmuş bu davanın Türkiye’ye kaybettirdiklerini görmek de acı.

'AKP'DEN ADAY ADAYI OLAN HAKİMİN ÇEKİLMESİNİ BEKLERDİM'

Hâkim konusuna gelince. Doğrusu bu davada, daha önce aday olmuş ve seçim kampanyasına katılmış bir hakimin kendisinin bu davadan gönüllü olarak çekilmesini beklerdim. Mesleğine hakimlik kariyeriyle başlayıp öyle kıdem alan hakimlerin bu davada karar verici durumda olması tartışmalara fırsat vermezdi."

'GEZİ'Yİ OLUMLU BR İLERLEME OLARAK GÖRMÜŞTÜM'

Abdullah Gül, "Gezi sizin için ne ifade ediyordu" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Ben o gün Gezi olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm. Faili meçhuller için değil çevre için itiraz eden Chicago’daki Londra’daki gibi eylemler. Ortadoğu ülkelerinin problemlerini değil gelişmiş ülkelerin problemlerini yaşıyor olmanın bir göstergesi. Problemlerimiz bile gelişmiş ülkelerin problemlerine benzemeye başlamıştı. O gün oradaki insanlarla diyalog kurup, anlaşarak çok kolay bir uzlaşmayla çıkmak mümkünken, aşırı müdahaleler neticesinde uzun dönem uykuda olan illegal örgütlerin uyanmasına, harekete geçmesine ve vandallıklarına fırsat verildi. "