Adalet Bakanı Bozdağ: Anayasa teklifi yarın veya bir gün Meclis’e sunulacak

Adalet Bakanı Bozdağ: Anayasa teklifi yarın veya bir gün Meclis’e sunulacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bozdağ, “Biz aileyi korumayı arzu ediyoruz. Kimseyi hedef göstermiyoruz” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasa değişiklik teklifi hakkında açıklamalarda bulundu.

TRT Haber yayınına katılan Bozdağ, “Bu teklif TBMM başkanlığına sunulacak, imzaya açıldı. Parlamento bugün bütçeyle başlıyor. Vekil arkadaşlarımız da burada olacak. İmzalarıyla destekleyecek. Muhtemelen bugün, yarın ya da ertesi gün milletvekilleri imzaları ile teklife destek verecekler. Yarın veya bir gün bu teklif TBMM başkanlığına sunulacak” ifadelerini kullandı.

İkinci düzenlemenin “ailenin korunması” ile ilgili olduğunu söyleyen Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

“Ailenin korunması ve çocuk hakları başlığı, ailenin korunması, evlilik birliği ve çocuk hakları şeklinde başlık değiştiriliyor. Ailenin Türk toplumunun temeli olduğu korunmakta ve vurgulanmakta. Aileyi kuran evlilik birliğinin ancak kadın ve erkeğin evlenerek kurulabileceği açık biçimde vurgulanmaktadır. Anayasa bu haliyle aileyi daha güçlü biçimde koruyacak. Değişiklik evlilik birliğinin kimler arasında kurulacağını açıkça ifade ediyor.”

Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerin 335 oyu olduğunu kaydeden Bozdağ, “Yasalaşması için 400 oya ihtiyacımız var. Diğer siyasi partilerle görüşmemiz, görüş ve desteklerini istememiz gerekir. Ya CHP destek verecek 400'ü bulacağız, ya da İYİ Parti ve HDP vekilleri destek verecek, ancak 400'ün üzerine çıkabiliyoruz. Partilerin bu anayasa değişikliğine destek vereceklerini ümit ediyorum. Türkiye'de kim evlilik birliğinin kadın ile erkeğin evlenmesiyle kurulabileceğinin karşısında durabilir mi? Gelecekte bunun emareleri gözüktüğü için şimdiden tedbir alıyoruz.”

Bozdağ, “Biz aileyi korumayı arzu ediyoruz. Kimseyi hedef göstermiyoruz” ifadelerini de kullandı.