Af Örgütü: Ahlak polisinin dağıtıldığına dair şüpheli iddialara aldanılmamalı

Af Örgütü: Ahlak polisinin dağıtıldığına dair şüpheli iddialara aldanılmamalı

Uluslararası Af Örgütü, İran'da ahlak polisinin dağıtıldığı haberlerinin belirsiz olduğuna dikkat çekerek, "Uluslararası toplum aldanmamalı" uyarısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, açıklama yaparak, İran Başsavcısı Mohammad Jafar Montazeri'nin 3 Aralık'taki "ahlak polisinin" lağvedildiğine dair yaptığı açıklamayı "belirsiz" olarak nitelendirdi.

Örgüt açıklamasında "İran makamlarının, İran'ın 'ahlak polisi'nin sözde dağıtılmasına ilişkin muğlak ve çelişkili açıklamaları uluslararası toplumu, zorunlu başörtüsü yasalarında yer alan ve bunu şiddetle uygulayanların cezasız kalmasıyla körüklenen, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik süregelen şiddet konusunda yanıltmamalıdır" denildi.

5 kişiye idam cezası

Öte yandan, Jina Mahsa Amini'nin ölümü sonrası başlayan protestolarda daha önce gözaltına alınan 5 kişiye daha bugün idam cezası verildi. Böylece, idam cezası alanların sayısı toplamda 11 oldu.

Bugünkü idam cezalarının, güvenlik güçlerinden bir kişinin geçen ay Karaj kentindeki protestolarda öldürülmesiyle ilgili verildiği açıklandı.

İran Devlet Başkanı İbrahim Reisi, 24 Kasım'da açıklama yaparak "Hükümet, protestocuların ve muhalefetin sesine kulak veriyor ama protesto, kaos ve kargaşadan farklıdır. İsyan hem diyaloğun hem de her türlü gelişmenin önünde bir engel ve insanlar buna kararlı bir şekilde cevap verilmesini bekliyor" ifadelerini kullanmıştı. (DHA)