Afgan madencinin yakılmasıyla ilgili şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı

Afgan madencinin yakılmasıyla ilgili şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı
Zonguldak'ta ormanda cesedi yakılmış halde bulunan maden işçisi Vezir Mohammed Nourtani'nin ölümüyle ilgili soruşturmada ifade veren şüpheliler, birbirlerini suçladı.

Zonguldak'ta kaçak maden ocağında fenalaşan ve sonra ormana götürülüp yakılan Afganistan uyruklu Vezir Mohammed Nourtani'nin (50) ölümüyle ilgili soruşturmada tutuklanan kaçak maden ocağı sahipleri Hakan Körnöş (45), Enver Gideroğlu (33) ve Körnöş'ün kuzeni Ahmet Aydın (51) ile adli kontrol şartıyla serbest kalan diğer şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı.

Şüpheliler, Sulh Ceza Hakimliği'nde verdikleri ifadede birbirlerini suçladı.

DHA'nın haberine göre, yüpheliler Nourtani'nin ocakta vagon ittiği sırada fenalaşarak yere yığıldığını öne sürdü. Ocağa, kamyonuna kömür yükletmek için gittiğini söyleyen A.Ç., "Çalışanlardan S.K., 'biri fenalaştı' diyerek beni çağırdı. İçeri vardığımda yüz üstü yatıyordu. Bir anda yere yığıldığı söylendi bana. Kalp masajı yaptım. Bir kere nefes aldı. Hava alsın diye dışarı çıkarttık. Dışarıda nefes almadığını gördüm. Kaçak ocak suçlaması ve olası suçlamalar üzerime kalır diye korkup 112'ye haber vermedim. Ocak sahiplerinden önce Enver, sonra Hakan geldi. Nefes almadığını gördüm. 'Hastaneye götüreceğiz' dediler ve battaniyeye sarıp arabaya yükledik. Enver bana 'Atalım' dedi. Ben de 'Saçmalamayın, hastaneye götürelim' dedim. Yolda indim" iddiasında bulundu.

Şüphelilerden E.D. ise Enver Gideroğlu'nun talimatıyla S.K. ile birlikte Nourtani'nin kıyafetlerini yaktıklarını söyleyerek, "Enver beni telefonla arayıp çağırdı. Hakan, 'bunu buraya bıraksak, biri hastaneye götürse' dedi. Kabul etmeyince kazma kürek istedi. İstediğini getirmeyip dönünce benzin almamı istedi. Onu da kabul etmedim" dedi.

Ateşe verdiğini itiraf etti

Nourtani'yi çakmak çakarak ateşe verdiğini itiraf eden Ahmet Aydın ise "Nefes aldığını görmedim. A.Ç., 'polise haber verelim' dedi ama Hakan kabul etmedi. Hakan, 'benim infazım var. Ocak ve işçiler kaçak. Burada çalıştığı öğrenilecek başımız ağrır. Yapacak bir şey yok, biz bunu yok edelim' dedi. Ben de 'olur mu öyle şey' dedim. Hakan ile petrole gidip 5 litre benzin aldık. Hakan, Enver ve ben, bilmediğim bir yere gittik. Bagajdaki ölüyü indirdik. Hakan benden benzini istedi, Afgan'ın üzerine döktü. Bana da akmağı çak dedi, ben de talimatıyla ateşi yaktım" ifadelerini kullandı.

Şüphelilerden Enver Gideroğlu da kendi aracıyla Nourtani'yi hastaneye götürmeyi reddettiğini söyledi. Bunun üzerine A.Ç., Körnüş ve Aydın'ın içki içmeye başladığını anlatan Gideroğlu, şu iddialarda bulundu:

"Hakan ile Ahmet ceset olan araçla gittiler. Kafası güzel olduğu için A.Ç.'yi bıraktım. Tekrar buluştuk. Hakan benzin almış ama bana bir şey söylemedi. Bana yakmaktan hiç bahsedilmedi. Araçta benzin olduğunu bilmiyordum. Boş bir araziye girince ne yapıyorsun, diye sordum. Araçtan indiler. Cesedi Ahmet ve Hakan taşıdı ama benden de yardım istediler. Yanlarına gittim. Onlardan uzaklaşıp arabaya gittim, sonra bir alev gördüm. Benzini kimin döktüğünü görmedim."

"Benzini kimin döktüğünü görmedim"

Hakan Körmüş ise ifadesinde pişmanlık duyduğunu söyleyerek, "Ocaktan hastaneye doğru hareket ettik. Alkollüydüm, polise yakalanmamak için ara yollardan giderken idrar yapmak için durdum. Bu sırada Enver ve Ahmet arabadan inmişti. Daha sonra baktığımda ateş yandığını gördüm. Müdahale etmek istedim ancak edemedim. Öncesinde ben evde kullanmak için benzin almıştım. Benzini kim döktü görmedim" iddiasında bulundu.

Ne olmuştu?

Kırat Mahallesi Koca Osman Sokak'ta 10 Kasım günü yoldan geçenler, yandaki ormanda yanmış cesedi fark edip ihbarda bulundu.

Bölgeye gelen ekipler tarafından benzin dökülerek yakıldığı belirlenen ceset, otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.

Cesedin, kaçak olarak işletilen maden ocağında çalışan 3 çocuk babası Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani'ye (50) ait olduğunu belirlendi.

Otopside Nourtani'nin 9 Kasım'da öldüğü tespit edilirken, ailesinin 10 Kasım sabahı kayıp başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

Olayla ilgili jandarmanın soruşturmasında Nourtani'nin çalıştığı kaçak maden ocağı sahipleri Hakan Körnöş ve Enver Gideroğlu ile Körnöş'ün kuzeni Ahmet Aydın, maden ocağı çalışanları S.K., E.D. ve kömür ticareti yapan A.Ç. gözaltına alındı.

Nourtani'nin kaçak ocakta fenalaştıktan sonra hareketsiz haldeki bedeninin battaniyeye sarılıp götürüldüğü ormanda Hakan Körnöş, Enver Gideroğlu ve Ahmet Aydın tarafından benzinle yakıldığı ortaya çıktı.

Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan Hakan Körnöş, Enver Gideroğlu ve Ahmet Aydın tutuklandı, S.K., E.D. ve A.Ç. ise haftada bir imza ve yurt dışı çıkış yasağı tedbirleriyle serbest bırakıldı.

Nourtani'nin yakıldığı sırada ölü olup olmadığı, Adli Tıp Kurumu'ndan alınacak raporla belirlenecek. (Kısa Dalga)