Ahmet Davutoğlu, Erdoğan'a 'İsrail' sorusu: 'Borcunuz yoksa Ceyhan’dan İsrail’e gönderilen petrol sevkiyatı niye devam ediyor?'

Ahmet Davutoğlu, Erdoğan'a 'İsrail' sorusu: 'Borcunuz yoksa Ceyhan’dan İsrail’e gönderilen petrol sevkiyatı niye devam ediyor?'
Erdoğan'ın 'Bizim İsrail'e borcumuz yok' açıklamalarına dair konuşan Davutoğlu, "İsrail’e borcunuz yoksa Ceyhan’dan İsrail’e gönderilen petrol sevkiyatı niye devam ediyor?" diye sordu.

Gelecek Partisi’nin Konya Olağan Kongresi’ne Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, genel başkan yardımcıları ve partililer katıldı.

Kongrede konuşan Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik. Öyle bir durumumuz da yok" açıklamasına değindi. Davutoğlu, "İsrail’e borcunuz yoksa Ceyhan’dan İsrail’e gönderilen petrol sevkiyatı niye devam ediyor? İsrail’e borcunuz yoksa Mersin’den Antalya’dan giden gemiler Hayfa Limanı’na niye gıda ve diğer ürünleri taşıyor. Çimento, demir niye gidiyor İsrail’e?" diye sordu.

'Çimento, demir niye gidiyoruz İsrail’e?'

Davutoğlu'nun söz konusu açıklaması şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın bizim İsrail’e borcumuz yok. Dolayısıyla verecek bir hesabımız yok demesini doğru buluyor ve alkışlıyorum. Ama aynı cumhurbaşkanına birisi kalkıp şu soruyu sorarsa İsrail’e borcunuz yoksa Ceyhan’dan İsrail’e gönderilen petrol sevkiyatı niye devam ediyor? İsrail’e borcunuz yoksa Mersin’den Antalya’dan giden gemiler Hayfa Limanı’na niye gıda ve diğer ürünleri taşıyor. Çimento, demir niye gidiyoruz İsrail’e?"

'Yazıklar olsun bize'

"Maalesef o sözü alkışlarken şu soruyu da soruyorum. İsrail uçaklarının kullandığı yakıt eğer bizden gidiyorsa İsrail askerlerinin beslendiği gıda bizden gidiyorsa, İsrail yerleşimcilerinin yaptığı konutların çimentosu demiri bizden gidiyorsa yazıklar olsun size. Biz alkışlamayı da biliyoruz, hesap sormayı da biliriz." (DHA)