Ahmet Davutoğlu: Savaş başladığından beri Türkiye’den İsrail'e 350'den fazla gemi gitti

Ahmet Davutoğlu: Savaş başladığından beri Türkiye’den İsrail'e 350'den fazla gemi gitti
Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, 7 Ekim'den bu yada Türkiye’den 350’den fazla geminin İsrail’e gittiğini iddia ederek, "İsrail'in demir-çelik ihtiyacının 3'te 1'i Türkiye'den gidiyor. Jet yakıtları Türkiye'den gidiyor. Gıda Türkiye'den gidiyor. Böylesi bir ikiyüzlü politika görülmedi" dedi.

Gelecek - Saadet Grup Toplantısı'nda gündeme dair açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ordusuna termal içliklerin Türkiye'den gittiği iddiasıyla ilgili yayımlanan videoyu gündeme taşıdı.

'Türkiye’den İsrail’e hiçbir gemi gitmiyor' diyemiyorlar

İletişim Başkanlığı’nın söz konusu videonun eski olduğu yönündeki açıklamasına da değinen Davutoğlu, "'Türkiye’den İsrail’e hiçbir gemi gitmiyor' diyemiyorlar. Bir kelime oyunu üzerinden savunmaya geçmeye çalışıyorlar." dedi. Davutoğlu ayrıca savaşın başladığı 7 Ekim tarihinden itibaren Türkiye’den 350’den fazla geminin İsrail’e gittiğini öne sürdü.

'Birçoğunun AK Parti'yle, iktidarla doğrudan ilişkili iş adamları'

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Ve bir resim daha, bu sefer bir video. Bu videoyu da dikkatlice izleyin. Bu video aynı zamanda bir utanç tablosunu yansıtmakla kalmıyor, bir milletin nasıl susturulduğunu da gösteriyor. Bu Türkiye'den İsrail'e giden, birçoğu da İsrail ordusu tarafından kullanılan malzemelerin İsrail tarafından teşhir edilmesinin videosu. Yüz kızartıcı bir video. Bu çekilebilenler. Şu ana kadar İsrail'e 7 Ekim'den bu yana giden Türk gemisinin sayısı 350'yi geçti. Bu gemilerin kimlikleri tek tek çıkarıldığında birçoğunun AK Parti'yle iktidarla doğrudan ilişkili iş adamları olduğu ortaya çıkıyor."

' Bir kelime oyunu üzerinden savunmaya geçmeye çalışıyorlar'

"Bu video üzerine İletişim Başkanlığı, alelacele dezenformasyon birimi üzerinden, bu videoda made in Turkey yazıyormuş orada, o yüzden daha önce çekilmiş bir videoymuş. Bir kelime üzerine söyleniyor bu. Şunu çıkıp diyemiyorlar; "Türkiye'den İsrail'e hiçbir gemi gitmiyor" diyemiyorlar. Bir kelime oyunu üzerinden savunmaya geçmeye çalışıyorlar."

'Jet yakıtları Türkiye'den gidiyor. Gıda Türkiye'den gidiyor'

Ama bütün dünya, İsrail televizyonları her gün Türkiye'den İsrail'e giden bu ekipmanları, gıdaları, demir-çeliği gösteriyor. Şu anda İsrail'in demir-çelik ihtiyacının 3'te 1'i Türkiye'den gidiyor. Jet yakıtları Türkiye'den gidiyor. Gıda Türkiye'den gidiyor. Böylesi bir ikiyüzlü politika görülmedi."

'Gazzeli çocuklar tarafından hatırlanacak'

"İletişim Başkanlığı'nın propaganda taktikleriyle bunlar bir müddet göz ardı edilmeye çalışılabilir, karartılabilir ama emin olun Boraltan Köprüsü nasıl unutulmadıysa, Cezayir'e karşı o vicdansız politika nasıl zamanla Türkiye'yi özür dilemek zorunda bırakmışsa şu görüntülerde gelecek nesiller özellikle Gazzeli çocuklar tarafından hatırlanacak. Ama bunlar hatırlandığı gibi Türkiye'de 85 milyonun Gazzeli çocuklar için yüreğinin çarptığı da hatırlanacak.”

Ne olmuştu?

Türkiye’den İsrail ordusuna termal içlikler gönderildiği iddiasının sosyal medyada yayılması üzerine İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada yalanlama gelmişti.

(Kısa Dalga)

Gündem