AİHM'den dokunulmazlık kararı: “HDP'li Kerestecioğlu’nun ifade özgürlüğü ihlal edilmiştir"

AİHM'den dokunulmazlık kararı: “HDP'li Kerestecioğlu’nun ifade özgürlüğü ihlal edilmiştir"

AİHM HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu "ifade özgürlüğü hakkının ihlal" edildiğini söyleyerek karara bağladı. Mahkeme, Kerestecioğlu'na toplam 5 bin euro manevi tazminat, 4 bin euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik yaptığı bireysel başvuruya dair kararını açıkladı. 
Mahkeme, kararını bir karşı altı oyla alırken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkını düzenleyen 10'uncu maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Kerestecioğlu'na toplam 5 bin euro manevi tazminat, 4 bin euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti.

Daha önce verdiği Selahattin Demirtaş kararına atıf yapan AİHM, bu davada da 20 Mayıs 2016'da yapılan anayasa değişikliğinin terörle mücadeleye ilişkin olduğunu ve siyasi fikirlerini açıklamaktan ötürü vekillerin bu yasalar kapsamında mahkum edilemeyeceğini belirtmişti. Kerestecioğlu'nun başvurusunda da aynı karara dayanarak ifade özgürlüğünün engellendiğine karar verildi.

Kerestecioğlu karar ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu:  "Bugün, dokunulmazlığımın kaldırılmasına ilişkin başvuruma AİHM 10. maddeden ihlal verdi. Sevgili avukatlarım Ayşe Akkaya, Gülşah Kaya ve uzaklardan bile yetişen Ayşe Bingöl’e çok teşekkürler. İyi ki kadın avukatlar var. İyi ki emeğimizi görünür kılan dayanışmamız var"