Aile Bakanlığı: “Elektronik Kelepçe Uygulaması 81 ilde aktif hale getirildi”

Aile Bakanlığı: “Elektronik Kelepçe Uygulaması 81 ilde aktif hale getirildi”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı İşbirliğinde 2019 yılından bu yana 15 ilde pilot olarak sürdürülen Elektronik Kelepçe Uygulaması’nın 81 ilde aktif hale getirildiğini açıkladı.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadelede elektronik kelepçe uygulamasının Emniyet, Jandarma ve ŞÖNİM (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi) personeline tanıtıldığını belirterek Elektronik Kelepçe Uygulaması’nın 81 ilde aktif hale getirildiğini açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinde şu açıklama yer aldı:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı İşbirliğinde 2019 yılından bu yana sürdürülen Elektronik Kelepçe Uygulamasının tüm ülkede takibin yapılması için yeni kurulan “Elektronik İzleme Merkezi” ve sistem altyapısına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

81 ilden Emniyet, Jandarma ve ŞÖNİM’de görevli yaklaşık 500 personelin katılımıyla gerçekleşen toplantıda “Elektronik İzleme Merkezi” ile ülke genelinde yaygınlaştırılacak teknik yöntemlerle takip uygulamasının aksamadan yürütülmesi için yapılması gerekenler ele alındı.

Toplantıda; Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığından yetkililer sunumlar yaptı. Söz konusu sunumlarla vakaların teknik yöntemlerle takibe uygunluğun tespiti, teknik yöntemlerle takip kararlarının talep edilmesi, uygulanması ve kararın sonlandırılması süreçlerine ilişkin iş ve işlemler ile yeni Elektronik İzleme Merkezi ve sistem altyapısı hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Bu bağlamda ilk toplantı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından ŞÖNİM Müdürleri ve meslek elemanlarına yönelik “Teknik Yöntemlerle Takip (Elektronik Kelepçe uygulaması) Eğitim Semineri” 13-14-22 Ocak 2021 tarihlerinde ilgili 160 personelin katılımıyla gerçekleşti.”

Gündem