Airfryer ve robot süpürgelere 'ithalatta gözetim' zammı geliyor

Airfryer ve robot süpürgelere 'ithalatta gözetim' zammı geliyor

Ticaret Bakanlığı, 23 Nisan itibariyle bu ürünlerin ithalatında 'gözetim' uygulayacak.

Son dönemde ciddi satış rakamlarına ulaşan airfryer ve robot süpürgeye Ticaret Bakanlığı tarafından “ithalatta gözetim uygulaması” getiriliyor.
22 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre robot süpürge, airfryer, şarjlı dikey süpürge, çay ve kahve makineleri, ütü, kettle ve ekmek kızartma makineleri için ithalatta gözetim uygulanacak. 23 Nisan 2023 tarihinden itibaren bu ürünlerin ithalatı için gözetim belgesi düzenlenmesi gerekecek.

İthalatta gözetim uygulaması nedir?

İthalatta gözetim uygulaması kararı alınan ürünler Türkiye’ye ithal edilirken Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nce düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebiliyor.
donanımhaber'in verdiği bilgilere göre; ürünün maliyeti, satış fiyatı, özellikleri hakkında bakanlığa detaylı bilginin iletilmesi gerekiyor. Ürünün değeri hakkındaki bilgilerde eksiklik olması veya bildirimin detaylı yapılmaması halinde Resmi Gazete’de belirtilen “Birim gümrük kıymeti” üzerinden gümrük girişi yapılıyor. Airfryer için 100 dolar, robot süpürgeler için 200 dolar değer biçilmiş. Bu nedenle gümrük bedeli 100 doların altındaki airfryer ve 200 doların altındaki robot süpürgelere Türkiye’de zam gelebilir. (Kısa dalga)