AKP Grup Başkanvekili Ünal: Cumhuriyet; alfabemizi, dilimizi, bütün düşünmemizi yok etmiştir

AKP Grup Başkanvekili Ünal: Cumhuriyet; alfabemizi, dilimizi, bütün düşünmemizi yok etmiştir

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir" dedi. Ünal, sözlerinin sosyal medyada tepkiyle karşılanması üzerine, “Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız” diye paylaşımda bulundu.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, gençlik buluşması ve konferans etkinlikleri kapsamında 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda konuştu.

Ünal, gençlik buluşması ve konferans etkinlikleri kapsamında 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda “Yerelden Evrensele Şehir Ufku: Kahramanmaraş Örneği” başlıklı konferansta konuştu. Ünal, "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate yani dile dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi MAO’nun Çin’de yaptığı kültürel devrimdir ve o da dile dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir." İfadelerini kullandı.

"KONUŞTUĞUMUZ TÜRKÇE İLE DÜŞÜNCE ÜRETEMEYİZ"

Cemil Meriç’in kaleme aldığı ‘Bu Ülke’ adlı kitaptan alıntılar yaparak gençlere seslenen Mahir Ünal, “Bugün konuştuğumuz Türkçe’nin düşünce üretebilmesi mümkün değildir. Bugün konuştuğumuz Türkçe ile bir düşünce üretemeyiz sadece ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz, konuşma ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Mesela melül, mahsun, inkisar, keder, hüzün, buhran bunların hepsini tek bir kelimeyle ifade ediyoruz; stresliyim” dedi.

"BURADAN BİR DÜŞMANLIK ÇIKARAMAZSINIZ"

Ünal'ın ifadeleri sosyal medyada tepkilere neden oldu. Ünal eleştiriler üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız" diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bir Kitap Okudum etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç’in Bu Ülkesini konuştuk. Kamus bir milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım değerlendirme Cumhuriyet’e dönük değil kültür devrimi olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız." (DHA)