AKP-Hüdapar görüşmeleri sürüyor: Hedef, Erdoğan'ın seçilmesi ve destek veren partilerin meclise girmesi

AKP-Hüdapar görüşmeleri sürüyor: Hedef, Erdoğan'ın seçilmesi ve destek veren partilerin meclise girmesi

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüşmenin ardından "Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’de yeniden cumhurbaşkanı seçmek ve Cumhur İttifakı ve onunla birlikte parlamentoda olacak siyasi partileri de güçlü bir şekilde parlamentoya taşıyabilmek için bir aradayız" dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz ile birlikte Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü.

Kurtulmuş, "Son derece stratejik ve hayati bir seçim olan 2023’ün 14 Mayıs’ında gerçekleştirilecek seçimlerde Türkiye yüzyılının kapısını sonuna kadar açmak yani Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’de yeniden cumhurbaşkanı seçmek ve Cumhur İttifakı ve onunla birlikte parlamentoda olacak siyasi partileri de güçlü bir şekilde parlamentoya taşıyabilmektir…

'Seçimlerin çok ciddi sonuçları olacak'

Bu çerçevede bugün görüşmelerimizi bir çerçevede devam ettirdik" dedi. Yapıcıoğlu ise, “Bu süreçte önümüzdeki seçimlerin çok ciddi sonuçlarının olacağı, bundan sonra atılacak olan siyasi adımların çok önemli olduğu ve bu girdaptan çıkmak, bu ateşin içine düşmemek için çok dikkatli olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz ve aslında kamuoyu da bunu takdir ediyor. Özellikle siyasi çevreler bu konuda bana göre çok daha dikkatli olmaları gerektiği hususunu biliyorlar" diye konuştu.

Yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmenin ardından Kurtulmuş ve Yapıcıoğlu, basın toplantısı yaparak görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundular. Numan Kurtulmuş’un konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

'Bu buluşmalar ortaklaşmak içindir'

Biz bu süreci bir pazarlık, bir koalisyon görüşmesi, birtakım milletvekili, liste pazarlıklarından ziyade Cumhur İttifakı’nın en başından beri geliştirdiğimiz gibi ilkeler etrafında bütünleşme, fikirlerimizi mümkün olduğunda ortaklaşma olarak görüyoruz.

Hiç şüphesiz hem sayın Cumhurbaşkanımıza destek veren hem Cumhur İttifakı’nın içerisinde olan ve bundan sonra olacak partilerin her birisinin ayrı bir kurumsal kimliği, kendisince öncelemiş olduğu bir parti programı ve siyasi fikirleri vardır.

Ama sonuç itibariyle hepimizi ortak bir noktaya doğru getiren ilkelerimizdir. O da önümüzdeki süreçte Türkiye Yüzyılına çıkan kapısını sonuna kadar açmak.

'Görüşmeler milletimizin hayrına'

"Önümüzde çok önemli bir seçim var. Bu seçim süreci de başlamış oldu. Bu seçim sürecinin başlamasıyla birlikte hem siyasi partiler kendi programlarını daha yoğunlaştıracaklar hem de sistemin doğası gereği iş birliklerinin, ittifakların daha fazla genişlemesi konusunda partilerin arasında böyle ziyaretlerin, görüşme trafiklerinin daha da yoğunlaşması kaçınılmazdır. İşin doğası gereğidir. Bu müzakerelerden ben milletimizin hayrına olumlu sonuçlar çıkacağı kanaatindeyim. Ümit ediyorum ki en kısa süre içerisinde bu noktada adımları atarız ve milletimizle paylaşırız.”

Zekeriya Yapıcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

'2018'le benzer bir tablo'

İki gün önce, cumartesi günü bir basın toplantısında 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a destek vereceğimizi ilan etmiştik. Hatırlayacağınız üzere 2018 seçimlerinde de benzeri bir tablo vardı. O zaman da Sayın Cumhurbaşkanına desteğimizi ilan ettik.

10 vilayette çok ciddi yıkımlar var. Çok zor günlerden geçiyor memleket. Bunun yanında dışımızda, çevremizde devam eden savaşlar, çatışmalar var. 11 Mart tarihi itibariyle Suriye’deki iç çatışma 12’nci yılını doldurdu, 13’üncü yılına girdi.

Memleket zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte önümüzdeki seçimlerin çok ciddi sonuçlarının olacağı, bundan sonra atılacak olan siyasi adımların çok önemli olduğu ve bu girdaptan çıkmak, bu ateşin içine düşmemek için çok dikkatli olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz ve aslında kamuoyu da bunu takdir ediyor.

Özellikle siyasi çevreler bu konuda bana göre çok daha dikkatli olmaları gerektiği hususunu biliyorlar.

'Teklif Erdoğan'dan geldi'

Malumunuz sayın Cumhurbaşkanı ile ocak ayı başında yaptığımız görüşmelerden sonra Cumhur İttifakı’nın içerisinde yer alma teklifi aldık. O zamandan beri aslında görüşmelerimiz devam ediyordu. Fakat deprem dolayısıyla 6 Şubat’tan bu yana görüşmeler hız kesti.

Araya deprem girdi. Yaraları sarma konusunda yoğunlaştık hep beraber. Bu görüşmeler yeniden devam etti.

Cumhurbaşkanlığı ile ilgili tavrımızı açıkladık. Parlamento seçimlerine de birlikte girme, hareket etme konusunda prensip olarak bir problem yok. Fakat detaylarla ilgili bir netleşme yok.

İnşallah onlar netleşirse onu da paylaşırız. Gizli saklı, üstü örtülü pazarlıklar, sayın bakanım da ifade etti, bu tür pazarlıklar olarak algılanmasın. Bizim önceliğimiz milletimizin menfaatidir, memleketimizin selametidir.”

HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılıp katılmadığına ilişkin yöneltilen soruya Yapıcıoğlu, “Henüz o noktada değil. Dediğim gibi şu an arkadaki görüşmelerde bir pürüz yok. Devam ediyor. Ama son noktayı henüz koymuş değiliz. Anlaşılmayan bir nokta yok. Müzakereler devam ediyor. Bu hafta içi belki bizim AK Parti’ye bir ziyaretimiz olabilir” yanıtını verdi. (ANKA)