AKP'li Bülent Turan: Soylu'nun ABD açıklamaları duygusal yoğunluklu

AKP'li Bülent Turan: Soylu'nun ABD açıklamaları duygusal yoğunluklu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıdan sonra ABD'yi hedef alan açıklamaları TBMM'de tartışılırken AKP'li Bülent Turan açıklamaların "duygusal yoğunluklu açıklamalar" olduğunu söyledi. Görüşmelerde HDP'li Oluç'un Soylu'nun Afrin ziyaretini eleştirmesi de gerginliğe neden oldu.

İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın tartışıldığı Meclis'te konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Afrin’de ne işi var?” diye sorması üzerine gerginlik yaşandı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Oluç, Türkiye toplumuna korku salmayı amaçlayan ve siyaseti dizayn etme çabalarına yabancı olmadıklarını belirterek, “Toplumu kutuplaştırarak, karanlık planlarla seçim sürecini dizayn etme çabalarına asla izin verilmemelidir. Demokrasi ve hukuk mücadelesi sürdüren kesimlere de çağrımızdır, bu konuda ortak tutum sergilenmelidir. Topluma dayatılan bu şiddet iklimi hep birlikte reddedilmeli. Kutuplaştırma tuzağına düşülmemelidir” dedi.

Saldırının IŞiD ile El-Nusra ile bağlantısı olmadığını kim söyleyebilir?

Böylesi dönemlerde hamaset siyaseti yerine rasyonel akıl ile durumun değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Oluç, “Suriye’deki iç savaşa boylu boyunca dalmaya yönelik yanlış dış politikanın yaratacağı sorunlara ve sonuçlara dikkat çektik. Bu konuda yapılan yanlışlar, Türkiye’de yaşayan herkesi uzun yıllar boyunca sıkıntıya sokacak adımlar olacağını söyledik. Taksim’de yaşanan kanlı saldırının HTŞ ile, ÖSO ile, IŞİD ile, El-Nusra çeteleri ile kurulan yanlış ilişkilerle alakası yoktur diye kim söyleyebilir. Hiç kimse söyleyemez. Bu çetelerle ilişkilerin altında neler yatıyor, hangi planlar yürütülüyor, kime ne söz veriliyor?” diye sordu.

"Soylu'nun Afrin'de ne işi var?"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İdlib ve Afrin ziyaretlerini soran Oluç, “Bir İçişleri Bakanı düşünün, İdlib’de, Afrin’de dolaşıp duruyor. Taksim’de patlamanın olduğu gün İçişleri Bakanı İdlib’te dolanıyor. Hangi ülkenin İçişleri Bakanısınız? Ne işiniz var başka bir ülkenin egemenlik alanında? İdlib ve Afrin ilhak mı edildi de Türkiye’nin 82’nci vilayeti oldu da bizim haberimiz mi yok? Ulusal hukuk ayaklar altına alındığı gibi, uluslararası hukuk da ayaklar altına alınıyor. Suriye’nin İçişleri Bakanı bizim topraklarımızda gezip dolaşsa, orayı burayı ziyaret etse, tutumumuz ne olur? Böyle bir sorun var, hamaset yerine, rasyonel akılla tartışmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Arkasında ABD varsa Erdoğan niye Biden ile görüştü?

Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçişleri Bakanının söylediği gibi, ABD’nin taziyelerini reddediyorsak, neden bugün Cumhurbaşkanı sıfatıyla AKP Genel Başkanı ABD Başkanı Biden ile buluştu ve taziyeleri kabul ediyoruz dedi. Neden? Bu işin arkasında ABD var ise, ABD Başkanı ile yapılan görüşmede söylediniz mi? ‘Bu işin arkasında siz varsınız’, ‘kınıyoruz’, ‘lanetliyoruz sizi’ dediniz mi? Değilse neden Türkiye toplumunu aldatacak, yanıltacak, yanlışlara yol açacak, kaos planlarına yol açacak açıklamalarla İçişleri Bakanı herkesi yanıltmaya çalışıyor. Neden yürütmenin en başı ile yürütmenin bir üyesi olan bakan arasında 180 derece farklı açıklamalar yapılıyor. Halk neden aldatılıyor. Bunların cevabı yok.”

"Duygusal yoğunluklu açıklamalar"

AKP’li Bülent Turan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’ye ilişkin açıklamalarının duygusal yoğunluklu açıklamalar olduğunu savundu. Soylu’nun Afrin ziyaretine dair Turan, “Bir devlet boşluğu var, askerimiz orada. Tabi ki Afrin’de olacağız” dedi.

Yeniden söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Gerekçesi ne olursa olsun, failleri kim olursa olsun, partimiz bu tür katliamcı saldırıların karşısında durmaktadır. Yurttaşları hedef saldırıları kınıyoruz. Terör saldırısıdır. Sizin İçişleri Bakanınız bir kurgu yapmış, bir senaryo yapmış. 5’inci sınıf Yeşilçam senaryosu yapmış, bizim o senaryoya inanmamızı istiyorsunuz. Geçin bunları. Biz bunların Meclis’te konuşulmasını istiyoruz. Bu içişleri Bakanının Afrin’de ne işi var? Bu İçişleri Bakanı niye gidiyor, başka bir ülkenin topraklarında faaliyet sürdürüyor, faaliyetinin niteliği ne? Orada kimlerle nasıl görüşüyor. Bunu bilmiyoruz. İçişleri Bakanının işi midir? Ayrıca biz resmi açıklamalardaki çelişkilere dikkat çekiyoruz. İçişleri Bakanının söyledikleri ile Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının söyledikleri arasındaki çelişkiye dikkat çekiyoruz. Bunu konuşmak yanlış mı oluyor?”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da AKP’li Turan’ın sözlerine eleştirisini, “Muhalefet grubuna susun diyeceğinize, biraz İçişleri Bakanına susun demeyi deneyin” sözleriyle dile getirdi.

Politika