AKP'li Özkan'dan "Yeniden kuruluş anayasası" ile ilgili yeni açıklama

AKP'li Özkan'dan "Yeniden kuruluş anayasası" ile ilgili yeni açıklama
AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, muhalefetin tepkisine neden olan "Yeniden kuruluş anayasası" ile neyi kastettiğini açıklamak için sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Yeniden kuruluş anayasası" sözleriyle “geçmişin birikimini dikkate alarak ve o kuruluşumuzda bizi bir arada tutan maddi ve manevi değerleri yeniden hayata geçirmek suretiyle, geniş katılımlı yeni anayasa yapma talebini” kastettiğini söyledi. 

Özkan, muhalefetin tepkisine neden olan “Yeniden Kuruluş Anayasası” ifadesi ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Özkan şunları ifade etti:

“Cumhuriyet kuruluş değerlerinden uzaklaştı”

“Bundan tam 100 yıl önce dünyanın en güçlü devletlerine karşı istiklal ve istikbalimiz için topyekûn, milletçe bir mücadele verdik. Ve milletçe verdiğimiz bu mücadele sonucunda Cumhuriyetimizle taçlandırdığımız yeni Türkiye’mizi kurduk. Ancak 100 yıllık bir çınar olan Cumhuriyetimiz, darbe ve vesayet girişimleriyle maalesef kuruluş ve kurtuluş değerlerinden, o maddi ve manevi değerlerden uzaklaştırılmıştır.

“Kurucu değerlerdeki maddi ve manevi ruh”

AK Parti olarak 20 yıldır her alanda gerçekleştirdiğimiz reformlarla bu darbeci ve vesayetçi zihniyetle mücadele ettik. Çok şükür darbeyi de, mandacıları da tarihin tozlu raflarına kaldırdık. İşte şimdi, cumhuriyetimizin kurucu değerlerindeki maddi ve manevi ruhla birleştirecek, yeniden dirilişimize vesile olacak, Türkiye’mizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarak YENİ Anayasa yapma vaktidir.

“Amacımız Cumhuriyeti modern geleceğe taşımak”

Yeniden Kuruluş Anayasa ile kastımız; yenileyici bir ruhla, geçmişin birikimini dikkate alarak ve o kuruluşumuzda bizi bir arada tutan maddi ve manevi değerleri yeniden hayata geçirmek suretiyle, geniş katılımlı yeni anayasa yapma talebidir. Amacımız Cumhuriyetimizi elbirliği ile modern geleceğe daha güçlü bir şekilde taşımaktır. Böylesi bir anayasa, aziz milletimize olan bir borcumuzdur ve inşallah 83 milyon hep birlikte yerine getireceğiz.”

Gündem