AKP'li Tolga Ağar dava açtı: Sedat Peker'e hapis istemi

AKP'li Tolga Ağar dava açtı: Sedat Peker'e hapis istemi
Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'i şikayet etti. Peker hakkında dava açıldı.

Peker, 6 Mayıs 2021’deki videosunda Ağar, restoran zinciri sahibi Nusret Gökçe, kara para aklamak suçundan ABD'de yargılanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ve siyasetçi Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül hakkında bazı iddialarda bulunmuştu.

Vekil Tolga Ağar’ın kokain çektiğini, daha sonra ise Nusret Gökçe’yi arayarak tehdit ettiğini öne süren Peker, vekil Ağar’ın bu konuşmadan sonra ise silahını çıkararak havaya ateş ettiğini öne sürmüştü.

Peker, Tolga Ağar’a ilişkin iddialarını sürdürmüştü. 9 Mayıs 2021’de çektiği videoda ise Elazığ'da yerel televizyon kanalında sunuculuk yapan Kazakistan uyruklu Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Yeldana Kaharman’ın ölümünden Tolga Ağar’ın sorumlu olduğunu öne sürmüştü.

SAVCILIĞA BAŞVURU

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre Ağar, kendisine iftira atıldığını öne sürerek Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık şikayetten 6 ay sonra soruşturmayı tamamladı.

İddianamede şunlar kaydedildi: “Gazete veya diğer kitle iletişim araçlarında yayın yapılması suretiyle bir kişiye suç isnadında bulunulması hâlinde de iftira suçu oluşur. Cumhuriyet savcıları, kamu adına re’sen soruşturulabilen suçlarla ilgili olarak yayınlanan haberleri ihbar kabul ederek, soruşturma başlatmaktadırlar. Bu bakımdan, basın ve yayın yolu ile bir kişiye gerçeğe aykırı olarak hukuka aykırı fiil isnat edilmesi hâlinde, iftira suçu oluşur. Şüpheli Youtube isimli internet sitesinde yayınlamış olduğu videoda müştekiye yönelik olarak müşteki vekili dilekçesi ve CD inceleme tutanağında belirtildiği üzere hukuka aykırı fiil isnadında bulunmuştur."

Peker’in 'iftira' suçundan bir yıldan dört yıla kadar cezalandırılmasının istendiği iddianame Elazığ 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianameyi kabul eden mahkeme ilk duruşma tarihini ise 13 Şubat olarak belirledi. (Kısa Dalga)

Gündem