AKP 2019 seçimlerinde yüzde 60 oy almıştı: Dengeler değişiyor

AKP 2019 seçimlerinde yüzde 60 oy almıştı: Dengeler değişiyor
Gazeteci İsmail Saymaz, Yeniden Refah Partisinin ciddi biçimiyle oy artırdığını söyledi ve bazı il ilçelerde iddialı olduğunu ifade etti. Özellikle Kasım Gülpınar'ın adaylıkğıan dikkat çeken Saymaz AKP'nin 2019 seçimlerinde yüzde 60 oy aldığı Şanlurfa'yı bu seçimde YRP'nin alabileceğini söyledi.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere 1 ay gibi bir süre kalırken, AKP ile ittifak yapmayarak yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alan Yeniden Refah Partisi'nin oylarında bir yükseliş olduğu belirtilirken, 'Şanlıurfa'yı alabilecekleri iddia edildi.

"YRP'nin oyu yüzde 5-6 sınırını zorluyor"

Sözcü TV'deki canlı yayında konuşan gazeteci İsmail Saymaz, son anket sonuçlarını yakından takip ettiğini belirterek, Yeniden Refah Partisi'nin oy oranıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Saymaz, "Benim görüştüğüm kimi araştırmacılar Yeniden Refah Partisi'nin oyunu ikiye katladığını söylüyorlar. Yani yüzde 3 ve bandına ulaştığını 5-6 sınırını zorladığını söylüyor." dedi.

"Urfa'yı alabilir"

YRP'nin özellikle İstanbul'daki seçimlerde kritik bir konumda olduğunu belirten Saymaz, "Şimdi tabii böyle bir oy arana ulaşmış bir parti Hazine yardımını garantiliyor ve kendi başına bazı ilçeleri alabilir adaya bağlı olarak" diye konuştu. Saymaz, açıklamasının devamında ise gündem yaratacak bir iddiayı ortaya attı:

"Urfa'yı da alabilir. Yani orada Mehmet Kasım Gülpınar Bey'den kaynaklı. Bu gibi yerlerde sürpriz hamleler bekleyebiliriz."

Ne olmuştu?

AKP MKYK üyesi ve Genel Başkan Danışmanı Kasım Gülpınar, partisinden istifa ederek 23 Ocak'te YRP'ye katılmıştı. Gülpınar, YRP'nin Urfa Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu. 1969 Siverek doğumlu olan Gülpınar, 24, 25, 26 ve 27. dönemde AKP'den Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Çok iyi düzeyde Fransızca, İngilizce ve Kürtçe, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilen Gülpınar, evli ve 3 çocuk babası. (Kısa Dalga)

Politika