Akşener hakkındaki FETÖ soruşturmasına gizli tanık

Akşener hakkındaki FETÖ soruşturmasına gizli tanık
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener hakkında, 6 yıl önce başlatılan FETÖ soruşturmasına, gizli tanık ifadelerinin girdiği belirtildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında, 15 Temmuz’dan sonra başlatılan ve 6 yıldır tamamlanmayan FETÖ soruşturmasının dosyasına gizli tanık ifadelerinin girdiği belirtildi. Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 2016 yılında FETÖ soruşturması başlattı.

Başsavcılık, 28 Mayıs 2019 tarihinde ise “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasına karar verdi. İYİ Parti grubu tarafından FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması talebiyle Meclis’e verilen araştırma önergesi ise AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Avukatı: Süreç Anayasa’ya da sözleşmelere de aykırı

İYİ Parti Genel Sekreteri olan aynı zamanda da Meral Akşener’in avukatı Uğur Poyraz, yaşanan sürecin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Poyraz, “Bize intikal eden bir gelişme henüz yok. Yaşanan bu süreç Anayasa’ya, Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı. Her şeye aykırı. Ne istiyorlarsa yapsınlar” dedi.

Gündem