Akşener: HDP ile ittifak mümkün değil, Demirtaş terörle iç içe

Akşener: HDP ile ittifak mümkün değil, Demirtaş terörle iç içe
İYİ Parti lideri Akşener, “Selahattin Demirtaş’ın terörle iç içe olduğu bir gerçek. Ama Demirtaş’ın yargılanmasının hızlı bir şekilde yapılmasının Türkiye Cumhuriyeti devletine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP’yi PKK’nın yanında tanımlayan bir bakış açıları olduğunu belirterek HDP ile ittifakın mümkün olmadığını ifade etti. Akşener, “Selahattin Demirtaş’ın terörle iç içe olduğu bir gerçek. Ama Demirtaş’ın yargılanmasının hızlı bir şekilde yapılmasının Türkiye Cumhuriyeti devletine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Akşener, Haber Global’de yaptığı değerlendirmelerde şöyle dedi:

“HDP’yi PKK’nın yanında tanımlayan bir bakış açımız var. Kürtleri PKK’nın yanında görmek ise çok yanlıştır. Türkiye’deki tüm seçmenler hangi etnik, dini aidiyet üzerinden olursa olsun hiçbir siyasi partinin marabası değildir. Bugün bu partiye oy verir yarın başka bir partiye oy verebilir. HDP’ye oy veren herkesi PKK’ya destek veren oranın uzantısıymış gibi gösteren dile itiraz ediyorum. Türkiye’de ilginç bir dil oluştu Kürtlerin hakkını koruduklarını iddia edenler de partili cumhurbaşkanlığı sistemini sürdürmek için her türlü iftirayı atanlar Türk ve üst perdeden. Partimin yapmaya çalıştığı şey makulün peşinde olmak, Sayın Erdoğan’ın da Bahçeli’nin de dilini makule çekmek. Selahattin Demirtaş’ın terörle iç içe olduğu bir gerçek. Ama Demirtaş’ın yargılanmasının hızlı bir şekilde yapılmasının Türkiye Cumhuriyeti devletine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Suçlu veya bir başka şey uzun süre tutuklu kalması var olan suçu perdeliyor ve vicdanlar devreye giriyor Türk hukuku çok büyük zarar görüyor. Ben konuşmak yerine Sayın Erdoğan’ı bu konuda talimat vermeye davet ediyorum. Uzun tutukluluk işleminin ortadan kaldırılması taleplerine yüzde yüz katılıyorum. HDP’nin kapatılması konusunda çok büyük ihtiyat içerisinde davranan MHP var. Sayın Genel Başkanı hukuk açık MYK’sında karar alıp şahsen gitmesiyle başlayacak bir durumdur. Sayın Erdoğan da HDP ile ilgili konuşuyor da bunların hepsi eylemsiz doçent.İnsanları farzımuhal üzerinden konuşup araziye kaçanlara izin vermiyoruz. HDP ile ittifak yapmamız mümkün değil.”

Yeni Anayasa

Akşener, yeni Anayasa konusunda şunları söyledi:

“Yeni anayasa konusunda Sayın Bahçeli’nin çizdiği bir çerçeve var cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirecek bir adım atılması mümkün değil diyor. Sayın Erdoğan’ın liderliği şöyle geçti bir süre yöneterek geçiyor bir süre sonra problemler başlıyor ve itirazlar çıkıyor. O itirazların elini ayağını bağlayan bir hukuki gerekçe oluyor. Bunun sebebi bir bütün suçu anayasaya yıkmak ikincisi seçmeni konsolide etmek. Buna yönelik bir seçim kazanmak. 116 civarında ilçe gezmişim böyle bir sistemde herşey o kadar derinleşti ki, bu algoritma bu defa sökmeyecek. Şimdi döndürülecek denilecek ki, siz anayasaya karşı mı çıkıyorsunuz. Eğer anayasada bir değişiklik olacaksa partili cumhurbaşkanlığında değişiklik olacaksa iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş olmalı. Biz anayasanın içinde ne olduğunu bilmiyoruz. Şimdi sadece Sayın Bahçeli bir çerçeve çizdi, partili cumhurbaşkanlığı sistemini tahkim etmek için bir anayasa ise geçin onu. Şeffaflığın, hukukun, adaletin, liyakatın sağlandığı güvenin verildiği bir zihniyetin ortaya koyulduğu bir çalışmaya elbette hay hay.”

Boğaziçi’nden Gezi çıkmaz

“Trakya Üniversitesinden bir adam, adam demek de olmaz, bir yaşam formu, Cevdet Kılıç... "Boğaziçili misiniz, Boğazdışılı mısınız onu bunu bilmem. Aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Biz abdest alır dışarı çıkmayız. Bizim zaten abdestimiz var. Bilin istedik de… Şöyle söyleyeyim. Siz hani bir ayı geçti eylem yapıyorsunuz ya. Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim" diyor. Yazıklar olsun bu adama, böyle konuşup yazmasına izin verenlere de yazıklar olsun. İYİ Parti olarak biz bu davranış biçimlerinin, bu çirkinliklerin ve saygısızlıkların gençlere tahammülsüzlüğün doğru olmadığını, seçilmiş Cumhurbaşkanının o gençlerin de kendi vatandaşı olduğunun bilinciyle o teröristlerin araya sızmasından sorumludur. Öyle önlemler alırsınız ki onlar aralarına giremez. Üniversitelerde kapıda öğrencilerin giriş çıkış yaptığı kapılarda polis vardır ve aşağı yukarı bilir öğrencileri. Siz en başında öğrencilerin taleplerine kulak verdiğiniz takdirde bu durumun içinde olmayacaktır. Derhal bu rektörün geri alınması lazım. Bu kadar kıymetli bir arkadaşsa Saraya alsın Sayın Erdoğan. İletişim konusunda çok iyi olduğunu gördüm sarayda değerlendirilebilir. Bu asıl gündemi kapatmak üzere üretilmiş bir krizdir. Gezi mezi çıkmaz buralardan. Gezide de görev adamları devreye girmişti.”

 

Gündem