Akşener'den Erdoğan'a Sisi tepkisi: 'Elini çabuk tut, çünkü millete vereceğin hesaba çok az kaldı'

Akşener'den Erdoğan'a Sisi tepkisi: 'Elini çabuk tut, çünkü millete vereceğin hesaba çok az kaldı'
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar’da yaptığı görüşmeye ilişkin, “Madem bu noktaya gelecektiniz, Türkiye’ye bunca kaybı niye yaşattınız? Diplomatik, askeri ve ticari anlamda bunun hesabını kim verecek? Bu defa öyle ‘Kandırıldım’ diye, ‘Sisi kardeşimle aramıza girdiler’ diye, ‘Yeni sayfa açıyorum’ diye işin içinden sıyrılamazsın. Önce çıkıp, bu başarısızlığın sorumluluğunu alacak özür dileyeceksin' dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar’da yaptığı görüşmeye ilişkin, “Madem bu noktaya gelecektiniz, Türkiye’ye bunca kaybı niye yaşattınız? Hem diplomatik alanda hem askeri alanda hem de ticari anlamda bunun hesabını kim verecek? Bu defa öyle ‘Kandırıldım’ diye, ‘Sisi kardeşimle aramıza girdiler’ diye, ‘Yeni sayfa açıyorum’ diye işin içinden sıyrılamazsın. Önce çıkıp, bu başarısızlığın sorumluluğunu alacaksın. Önce çıkıp, milletimizden özür dileyeceksin. Çıkacaksın, ‘Kişisel kaprislerime kapıldım, hata yaptım, milletimden özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nı darbecilikle suçladım, özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘Ben bu hatayı yapmasaydım Doğu Akdeniz’de Mısır’la Yunanistan değil biz anlaşabilirdik, özür dilerim’ diyeceksin. Sen, önce çıkıp özrünü dileyeceksin, sonra da milletimizin sandıkta açacağı yepyeni sayfayı oturup izleyeceksin. Ama elini çabuk tut. Çünkü millete vereceğin hesaba çok az kaldı” dedi.

Meral Akşener, bugün TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Akşener, özetle şunları söyledi:

Terörle mücadelenin iç siyaset malzemesi yapılmamalı

“Bizim için, terörle mücadelenin sulandırılıp iç siyasetin mezesi yapılması da PKK/PYD/YPG terörü kadar tehlikelidir. Çünkü terörle mücadele, bir devlet meselesidir ve günlük siyasi hesaplara araç edilemez. O yüzden, şayet bu konu üzerinden siyaset devşirmeye çalışanlar olursa onlara asla fırsat vermeyeceğiz. Ve her ne kadar iktidardan aynı duruşu göremesek de biz, memleketimiz için hayati olan bu meseleye de devlet ciddiyetiyle bakmaya devam edeceğiz.

Bildiğiniz gibi, 20 Kasım gecesi Irak ve Suriye’nin kuzeyine yönelik Pençe Kılıç Hava Harekâtı başlatıldı. Bu harekât kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’miz, her zaman olduğu gibi çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile sözde karargâh ve eğitim kamplarından oluşan toplamda 89 hedef ve 184 terörist etkisiz hâle getirildi. Bu süreci büyük bir başarıyla yürüten şanlı Türk Ordusu’ndan Allah razı olsun. Vatanın güvenliği için çıktıkları bu kutlu yolda, Rabbim ayaklarını taşa değdirmesin. Şüphesiz ki bu başarı, tarihimizin her döneminde olduğu gibi muzaffer Türk ordusunun başarısıdır. Kahraman Mehmetçiğimiz, gereken her vakitte, değil üç beş teröriste, yedi düvele meydan okumayı her zaman bilmiştir. Yani silahlı kuvvetlerimiz, her zaman olduğu gibi bu defa da gücünü göstermiştir.

Ancak terörle mücadelede her şeyi ordumuzdan ve polisimizden bekleyemeyiz. Devleti yöneten iktidarın da güvenlik güçlerimize alan açması gerekir. Operasyonun hukuki, siyasi ve uluslararası zeminini hazırlaması gerekir. Terörle topyekûn mücadele için, bölgedeki hakim güçlerle oturup milli menfaatlerimiz doğrultusunda diplomasi kanallarını etkin şekilde kullanması gerekir. Ancak bunu yapamayan bir iktidar, Suriye’den ve Irak’tan ülkemize uzanan terör tehdidini ve sızmaları engelleyemez. Nitekim 2015’te, 2016’da, 2018‘de, 2019’da ve 2020’de, neredeyse her yıl silahlı kuvvetlerimiz, başarılı operasyonlara imza attı. Ama 2022’de ne oldu? Kobani’de eğitim almış bir terörist, Afrin’den çıkıp mülteci kılığında ülkemize girdi. 4 koca ay kaçak bir şekilde ülkemizde yaşadı. Ve İstanbul’un göbeğinde, İstiklal Caddesi’nde 6 canımızı şehit etti.

“Devlet intikam almaz”

Bunun üzerine iktidar da Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına şehitlerimizin intikamını almak için Pençe Kılıç Harekâtı’nın başlatıldığını duyurdu. Yalnız iktidarın, devlet yönetimiyle ilgili ciddi bir müktesebat ve liyakat sorunu olduğundan, atladığı bir şey var. Devlet intikam almaz. Çünkü, kadim devlet geleneklerimizden nasibini alanlar çok iyi bilir ki devletin intikam almasına gerek kalmaz. Çünkü devlet, şefkatiyle koruyup kolladığı milletine zarar vermeye niyetlenenler için, daha onlar harekete geçemeden gerekeni yapar. Ancak bunun için, devleti hakkıyla idare eden bir iktidarın olması gerekir.

‘Terörle mücadelede iktidarın görevi, teröristleri tek bir vatandaşımızın burnu dahi kanamadan etkisiz hâle getirmektir’ demiştim. ‘Aynı zamanda terörün beslendiği korku ve şüphe iklimini dağıtmaktır’ demiştim. ‘Eğer ki sokaklarda yürüme özgürlüğümüz elimizden alınırsa terör amacına ulaşır’ demiştim. İşte bu yüzden, eğer ki terör bugün 5 yaşındaki bir yavrumuzun hayatını karartıyorsa, 22 yaşındaki gencecik bir öğretmenimizi aramızdan alıyorsa, okullarımızın kapanmasına sebep oluyorsa iktidar, çıkıp da terörle mücadelede Türk Devleti’nin gücüne yakışır bir başarıdan söz edemez. Hele ki Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin gücünden kendine siyasi rant devşirmeye kalkamaz. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri, iktidarın içindeki bir grup vasıfsız makam israfının beceriksizliklerini gizlemekle mükellef değildir. Bu yüzden, buradan iktidara bir çağrıda bulunuyorum. Eğer gerçekten terörle mücadele etmek istiyorsanız, bu meselenin sınırlarımızın güvenliğiyle, uygulanan açık kapı politikasıyla, insan kaçakçılarıyla ve ülkemize yönelen kontrolsüz göç dalgası ile doğrudan ilişkili olduğunu artık kabul edin.

Sınır ötesi operasyon çare değil

Milli güvenliğimizi tehlikeye atan bu göç politikası devam ettikçe, oluşacak tehditleri sadece sınır ötesi operasyon yaparak önleyemeyiz. Egemenlik sahamızı etkin şekilde kontrol etmemiz ve iç güvenlik kurumlarımızın kapasitesini artırmamız gerekiyor. Bunun için de alameti farikası her fırsatta cıvık cıvık çıkışlar yapması olan değil, işini ciddiyetle, devlet aklıyla ve liyakatle yapması olan ve tercihen güvenlik konusunda en azından birkaç makale okumuş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışır gerçek bir İçişleri Bakanı gerekiyor. Tüm bunların yanında ise, güvenlik politikalarının iç siyaset şovlarından arındırılması ve konunun uzmanı yetkin kişiler tarafından ele alınması gerekiyor. Bu yüzden de iktidar mensuplarının, daha az ama daha net konuşmaları, popülist hareketlerden kaçınmaları ve mevzu bahis terörle mücadele olduğunda kendilerini iç siyaset hesaplarının dışında konumlandırmaları gerekiyor.

Şanlı Türk ordusu, her şart ve koşulda gücünü ortaya koymaya devam edecektir. Ancak eğer ki iktidar bu söylediklerimi uygulamazsa Mehmetçiğimizin sahada ortaya koyduğu başarıya, zayıf bir iktidarın iş bilmezliği yüzünden, iş masaya geldiğinde gölge düşer. Buradan açıkça ilan etmek istiyorum: Bizim, artık tek bir acıya bile tahammülümüz yok. Bizim, artık tek bir insanımızı kaybetmeye bile tahammülümüz yok. Bizim, artık sınırlarımıza değil bir roket, değil bir havan, bir merminin bile düşmesine tahammülümüz yok. Bu yüzden, terör yuvalarını temizlemek için öncelikle Mehmetçiğimize alan açın. Şanlı ordumuzun gücüne yaraşır ve Türk Devleti’nin geleneklerine yakışır diplomasi hamlelerini de bir an önce uygulamaya koyun. Bu güvenlik sorununu, başka hiçbir vatandaşımızın daha burnu kanamadan çözün.

“Erdoğan'ın başarısızlığının muazzam sonuçlarını yaşıyoruz”

Hiç kimsenin mutabık kalamadığı Soçi Mutabakatı gibi bir sözüm ona ‘diplomasi hamlesinden’ bahsetmiyorum. 37 evladımızı şehit düşürenlerin kapısında onurumuzu çiğnetmekten hiç mi hiç bahsetmiyorum. Biz, bugüne kadar kaybettiğimiz evlatlarımızı unutmadık. Biz, bugüne kadar evlere, ocaklara, gönüllere düşen ateşleri unutmadık. Biz, bunların hiçbirini unutmadık. Niye biliyor musunuz? Çünkü biz, bugün hâlâ Sayın Erdoğan’ın muazzam beceriksizliğinin sonuçlarını yaşıyoruz. Sınırlarımızı kevgire çeviren liyakatsizliğin faturasıyla yüzleşiyoruz. Dostluk ilişkileri ve kişisel kaprisleri üzerinden sözüm ona ‘yönettiği’ dış politikanın neticesinde yaşadığımız onca sıkıntıya, çektiğimiz nice acıya rağmen hâlâ ibretlik bir politikasızlığa şahit oluyoruz.

Sayın Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Katar’da hasret giderdi. Sayın Erdoğan’ın gösterdiği derin muhabbetten anlıyoruz ki yeni bir dostluğun kıvılcımı çakıldı. Mavi Vatan’daki çıkarlarımızın bile yumuşatamadığı Sayın Erdoğan’ı, demek ki futbol aşkı pamuk gibi yapmış. Yakında Beşar Esad’la birlikte maça giderlerse şaşırmayın. Şimdi, bu duygu dolu kavuşmaya değinmeden önce, geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkmamız gerekiyor.

Sayın Erdoğan, seçimini Binali Bey’den yana değil Sisi’den yana kullanmaya karar vermiş. Sayın Erdoğan, kazananın yanında olmayı sever. Baktı ki İstanbul’da Ekrem Başkan kazandı, biraz vakit aldı ama kendisi de döndü dolaştı gitti Sisi’yi seçti. Bu seçimle birlikte, Rabia işareti yapa yapa gezdiği elini Sisi’ye kaptırmış, Esma’nın onurunu da Katar’da bırakıp gelmiş oldu. Seçimlere yaklaştığımız şu son düzlükte, bundan sonra yeni işaretiniz olarak Rabia Meydanı’yla Esma’yı değil artık Napolyon’u hatırlarsınız.

“Söylediğin yalanlar yine ayağına dolandı”

Görüyor musun Sayın Erdoğan? Söylediğin yalanlar yine ayağına dolandı. İş bilmezliğin yine eline yüzüne bulaştı. Arkasından ağıtlar yaktığın Mursi’yi mezarında ters döndürürken senin sözünün peşinden giden arkadaşlarının da başlarını yere düşürdün. Peki ya değdi mi? Büyükelçi çekecek kadar ileri gitmene gerçekten değdi mi? İş dünyamızın milyar dolarlık ticaretinin, yatırımlarının heba olmasına değdi mi? Doğu Akdeniz’de ülkemizin elini zayıflatmana, Mavi Vatan’ımızı tehlikeye atmana değdi mi? Böyle devlet yönetilmez.

Kişisel ilişkilerinin ve kaprislerinin bedelini bu millete ödetemezsin. Zikzaklarının bedelini Türkiye’ye ödetemezsin. Sana 10 Mart 2021’de bir çağrıda bulunmuştum. Bugün de bu çağrıyı yinelemek istiyorum. Madem bu noktaya gelecektiniz, Türkiye’ye bunca kaybı niye yaşattınız? Hem diplomatik alanda hem askeri alanda hem de ticari anlamda bunun hesabını kim verecek? Bu defa öyle ‘Kandırıldım’ diye, ‘Sisi kardeşimle aramıza girdiler’ diye, ‘Yeni sayfa açıyorum’ diye işin içinden sıyrılamazsın. Önce çıkıp, bu başarısızlığın sorumluluğunu alacaksın. Önce çıkıp, milletimizden özür dileyeceksin. Çıkacaksın, ‘Kişisel kaprislerime kapıldım, hata yaptım, milletimden özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nı darbecilikle suçladım, özür dilerim’ diyeceksin. Çıkacaksın, ‘Ben bu hatayı yapmasaydım Doğu Akdeniz’de Mısır’la Yunanistan değil biz anlaşabilirdik, özür dilerim’ diyeceksin. Sen, önce çıkıp özrünü dileyeceksin, sonra da milletimizin sandıkta açacağı yepyeni sayfayı oturup izleyeceksin. Ama elini çabuk tut. Çünkü millete vereceğin hesaba çok az kaldı.

'Erdoğan ne zaman Cumhur ittifakı bunalsa bize çakar'

Sayın Erdoğan, ne zaman Cumhur İttifakı’ndan bunalsa sağ olsun, dönüp bize selam çakar. Cevabını biliyor olsa da aynı soruları ısrarla sorar. Biz, geleceği elinden alınan çocuklarımızla ittifak kurarız. Biz, kayyum rektöre karşı duran hocalarımızla, Gezi Park’ında toplanan gençlerimizle, doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen cefakâr insanımızla ittifak kurarız. Biz, baskıya boyun eğmeyen, şahsiyetini satmayan, zalimin eteğini öpmeyip yolsuzluk ağlarını deşifre etmekten geri durmayan özgür gazetecilerimizle ittifak kurarız. Biz, kirli çıkar şebekelerine girmektense daha az, ama helal kazanmaya razı olan esnafımızla, alın terine haram karıştırmamış işçilerimizle ittifak kurarız. Belli ki Sayın Erdoğan, muhalefet kavramını da yanlış anlamış. Buradan kendisini aydınlatmak istiyorum: Bizimkisini, koltukların bekası uğruna her şeyin mübah, herkesin de satılık olduğu yazıhane siyasetiyle karıştırma Sayın Erdoğan. Bizimkisi, 20 yıllık yağma, yalan ve baskı düzenine karşı asil mi asil, dimdik bir duruştur.

FETÖ ile kurulan ittifaka, PKK ile kurulan masaya, mafya ve çetelerle yapılan iş birliğine karşı tavizsiz bir itirazdır. Bizim tabanımız da tavanımız da bu büyük milletin kutlu iradesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ve o boyun eğmez irade, ilk günden beri hiç pes etmemiş, hiç zayıflamamış ve seni bu milletin sırtından sandıkla söküp atma hevesi hiç azalmamıştır.

Sayın Erdoğan ve küçük ortağının oturduğu masa öyle bir kumar masasıdır ki Saray her zaman kazanır. Ortaya sürülen kimi zaman Türk ordusu olmuştur, kimi zaman sınırlarımız. Kimi zaman Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz masadadır, kimi zaman da İhvan-ı Müslimin. Kimi zaman Filistinliler masaya sürülür, kimi zaman da Ukraynalılar. Bu masada bazen Kürtler üzerine kumar oynanır, bazen de Türkler. Yani bu hileli oyun, her daim kasanın kazandığı, kazanamadığı yerde ise oyunun bozulduğu ve şartlar ne olursa olsun sürekli milletimizin ütüldüğü kirli bir oyundur. Onların kumar masası işte budur. Bizden dahil olmamızı istedikleri masa işte budur. Bu masa, bizim gözümüzde, 20 yıldır aynı masadır. Bu masa, dün de bir kumar masasıydı, bugün de bir kumar masasıdır. Heveslenenler için üzgünüm ama bizim, o masaya oturmaya hiç niyetimiz yok. Çünkü biz, o kumar masasını dağıtmaya, Saray görünümlü kumarhanenizi de başınıza yıkmaya geliyoruz. Bu da böyle biline.

“Faize karşıyım dedi, en yüksek faiz harcamasını yaparak tarihe geçti”

Bugün, Bay Kriz’in yıllardır saçmalamakta inat ettiği ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ teorisini ‘Ya tutarsa’ anlayışıyla kanıtlamaya çalışan bu sözde yeni ekonomi modeline geçişimizin üzerinden tam bir yıl geçti. Bay Kriz, politika faizini talimatla indirdiğinde diğer faizlerin de sihirli bir şekilde düşeceğine inanıyordu. Ama sonuç ne oldu? Eurobond faizi, tarihi rekor kırarak yüzde 10’a çıktı. Merkez Bankası faiziyle Eurobond faizi eşitlendi. Faizle mücadelede tarih yazdığını iddia eden Sayın Erdoğan, en yüksek faiz oranını vererek tarihe geçti. Yani faize karşı olduğunu iddia eden Sayın Erdoğan, en yüksek faiz harcamasını yaparak tarihe geçti.

Bakın, sadece ekim ayında faize ödenen para, 2017 yılının tamamında ödenen faizden bile yüksek. 2017 yılında faiz için 57 milyar lira ödenmişti. 2022 yılında ise bu rakamın 330 milyar lira olması tahmin ediliyor. Üstelik 2023 yılında da faize 566 milyar lira ödenmesi öngörülüyor. Üstelik daha bu rakamın içinde Kur Korumalı Mevduat için ödenecek faizler yok. Yani şimdiden, 2017 yılının yaklaşık 10 katı kadar faiz ödeyeceğiz. Faizle edilen şu şanlı mücadeleyi görüyor musunuz?

Bay Kriz’in bir de enflasyonla olan mücadelesi var. Maalesef orada da durum aynı. TÜİK’in rakamlarına göre bile enflasyon yüzde 85 buçuğa dayandı. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 99’a yükseldi. Et, süt, yumurta, sebze, meyve fiyatlarının hepsi aldı başını gitti. Ekmeğin fiyatının bile 7 lirayı aştığı hesaplanıyor. Evet, yanlış duymadınız. Sadece bir ekmeğin fiyatı 7 liranın üzerinde. Çünkü esnafımız, geçen yıl 240 liraya aldığı yaş mayaya bu yıl 350 lira ödüyor. Geçen yıl 10 bin lira kira verdiği iş yerine bu yıl 40-50 bin lira arası kira veriyor. Bir de bütün bunların üzerine elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artışı da ekleyince yüksek maliyetlerin altında kalan esnafımız, artık düpedüz can çekişiyor. Sadece son bir yılda, sanayide kullanılan elektik fiyatları 5 kat arttı. Bu artış, ticarethanelerde 3,7 kat, meskenlerde ise 2,1 kata ulaştı. Doğal gaz fiyatları da farklı değil. Sadece son bir yılda, sanayide kullanılan doğal gazda fiyatlar 3,8 kat, meskenlerde 2,8 kat, elektrik üreticilerindeyse 4,3 kat arttı.

“Enflasyonun sebebini üreticide arıyor. pahalılığın sebebini çiftçide arıyor”

Enflasyonun sebebini üreticide arıyor. Pahalılığın sebebini çiftçide arıyor. Marketteki, pazardaki yangının sebebini esnafta arıyor. Gerçekler gün gibi ortada Sayın Erdoğan. Sen ne kadar kendini kandırsan da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı üreticilerimiz yönetmiyor. Merkez Bankası’nı çiftçilerimiz yönetmiyor. Devletin hazinesini esnafımız yönetmiyor. Bunların hepsini sen yönetiyorsun, sen. Başımıza bela ettiğin Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin çalışmadığını artık sen de biliyorsun. Memlekette hiçbir şeyin istediğin gibi gitmediğini artık sen de görüyorsun. Bu devleti yönetemediğini artık sen de yavaş yavaş anlıyorsun. Onun için de bu devasa başarısızlığın sorumluluğundan kaçmak için kendini parçalıyorsun. Ama sen hiç merak etme, önümüzdeki ilk seçimde milletimizle el ele, kola kola verecek, seni bu yükten hep birlikte kurtaracağız.

“Köy okullarını yeniden açacağız”

Neden 250 bin, biliyor musunuz? Çünkü köy okullarını yeniden açacağız. Sayıştay raporunda belirtilen 128 bin norm kadro açığını tamamen kapatacağız. Emekliye ayrılacak öğretmenlerimizin yerine yeni mezun öğretmenlerimizin atanmasını sağlayacağız. 4 artı 4 artı 4 sistemine son verip ilkokulu yeniden 5 yıl yapacağız ve yeni sınıf öğretmenlerine ihtiyacımız olacak. Böylece iktidarımızın ilk yılında, toplamda 250 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştireceğiz. Ayrıca Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu yeniden ele alarak unvan uygulamasına bir an önce son vereceğiz. Meslekte 5 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz 1 derece kazanacak. Ve bu öğretmenlerimize en yüksek brüt devlet memuru maaşının yüzde 60’ı kadar eğitim-öğretim tazminatı ödeyeceğiz. Meslekte 15 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz 1 derece kazanacak ve bu öğretmenlerimize de en yüksek brüt devlet memuru maaşının yüzde 120’si kadar eğitim-öğretim tazminatı ödeyeceğiz. Ayrıca öğretmenlerimizin emeklilik dönemlerinde de hak ettikleri gibi yaşamaları için emekli maaşlarını yeniden düzenleyeceğiz. Elbette özel okullardaki öğretmenlerimizi de unutmayacağız. Onların da özlük haklarını ve çalışma koşullarını hak ettikleri seviyelere çıkartacağız.” (ANKA)

Politika