Akşener'in kürsüye çıkardığı sağlık çalışanına disiplin cezası

Akşener'in kürsüye çıkardığı sağlık çalışanına disiplin cezası

İzmir Valiliği, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in grup toplantısında kürsüye davet ettiği Selçuk Devlet Hastanesi röntgen teknisyeni Derya Tunç'a disiplin cezası verdi.

Sağlık Çalışanları Hak Ve Mücadele Derneği, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in grup toplantısında konuşan röntgen teknisyeni Derya Tunç'a disiplin cezası verildiğini duyurdu. Derneğin paylaşımına göre İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden Selçuk Devlet Hastanesi Başhekimliği'ne gönderilen yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

"Hastanemizde görevli röntgen teknisyeni Derya Tunç'un 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/D-o bendi gereğince 1 yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile tecziyesine ilişkin İzmir Valiliği İl Disiplin Kurulu'nun 23.03.2022 tarih ve 2022/37 sayılı karar ilgi yazı ekinde ilişikte gönderilmiştir.
Mezkûr kararda belirtilen disiplin cezasının uygulanması, ayrıca kararın adı geçene tebliğ edilmesi ile günlü ve imzalı tebellüğ belgesinin Müdürlüğümüz Personel Hizmetleri Başkanlığı Disiplin İşlemleri Birimine gönderilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim."

ekran-resmi-2022-05-06-09-24-03.pngekran-resmi-2022-05-06-09-24-14.png

halktv.com.tr'nin aktardığına göre kararda atıf yapılan, Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan düzenlemede; kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının hangi hallerde verilebileceği sıralanıyor. Kanunun 125/D-o bendi ise“Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmayı” içeriyor.

İYİ PARTİLİ BEYAZ: TEK BİR SAĞLIK ÇALIŞANIMIZI SİZE YEDİRMEYİZ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Genel İdare Kurulu Üyesi Ümit Beyaz, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: "TBMM’de sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdiği için Derya Tunç’a disiplin cezası vermişler. Bu karanlık günler geride kaldığında bu cezalar onların övünç madalyası olacak. Ne Derya Tunç’u ne de hak arayan tek bir sağlık çalışanımızı size yedirmeyiz."