Alevi kapısına işaret soruşturmasında savcıdan önce vali karar verdi: Otopark kavgası

Alevi kapısına işaret soruşturmasında savcıdan önce vali karar verdi: Otopark kavgası
Mersin Savcılığının soruşturduğu “Alevilerin kapısına çarpı işareti konulması” soruşturmasında savcıdan önce Vali karar verdi: Alevilikten değil, otopark kavgasından.

Mersin Valiliği, Mezitli ilçesinde Alevi oldukları bilinen iki ailenin evinin kapısına sprey boyayla çarpı konulması soruşturmasında savcılıktan önce açıklama yaptı. Valilik, daha şüpheli gözaltındayken, “İşaretin, Alevilik nedeniyle olmadığını, aileler arasında otopark nedeniyle çıkan kavgadan dolayı olduğunu” açıkladı.

Halk TV’de yer alan habere göre açıklamada, 2 kişinin ikametlerinin kapısına sprey boyayla çarpı işareti çizilmesine ilişkin, aynı sitede oturan M.K'nin gözaltına alındığı anımsatıldı.

Şüphelinin emniyetteki ifadesinde suçunu itiraf ettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Savcılık talimatıyla gözlem altına alınan şüpheli, emniyetteki ifadesinde bahse konu işaretlemeleri kendisinin gerçekleştirdiğini, konunun herhangi bir ideolojik boyutu olmadığını, komşularıyla yaşadığı husumet nedeniyle böyle bir işaretleme yaptığını itiraf etmiştir. Alınan ifade ve emniyet ekiplerince yapılan çalışmalar sonucunda aynı sitede ikamet eden komşular arasında anlaşmazlıkların bulunduğu, bu durumun uzun süredir devam ettiği, site içerisindeki araç parkı konusunda çıkan anlaşmazlık neticesinde birbirlerinden daha önceki tarihlerde şikayetçi oldukları, konunun mahkemeye taşındığı tespit edilmiştir. Şüpheli şahsın, araç parkından dolayı birbirlerinden şikayetçi oldukları, komşusunun apartman dairesi kapı girişine 2 çarpı işaretini, konuya tanık olan bir başka komşusunun kapı girişine ise tek çarpı işaretini sprey boyayla çizdiği tespit edilmiştir."

Valilik, adli soruşturma soruşturmaya konu olan durum nedeniyle açıklama yaparken, “adli sürecin devam ettiğini” hatırlatmayı da ihmal etmedi.

Mezitli ilçesinde S.K. ile A.İ.G'nin ikametlerinin sprey boyayla işaretlenmesiyle ilgili çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aynı sitede oturan M.K'yi gözaltına almıştı.

Gündem