Ali Babacan: İyi şeyler yapıldığında ekonominin başında ben vardım

Ali Babacan: İyi şeyler yapıldığında ekonominin başında ben vardım

İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren DEVA lideri Ali Babacan, “2002-2015 yılları arasında iyi şeyler yaptık. O dönem ekonominin başında ben vardım" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ramazan bayramı dolayısıyla Sakarya’da gençlerle bir araya geldi. AKP iktidarında görev aldığı dönemi öven Babacan şöyle konuştu:

“2002-2015 yılları arasında iyi şeyler yaptık. O dönem ekonominin başında ben vardım. O dönem gençler biriktirdikleri harçlıklarla kısa süreli Avrupa turlarına gidebiliyorlardı. Emekliler maaşlarını biraz biriktirip yurt dışına tatile gidip gelebiliyorlardı. Bir memurun 12 aylık maaşıyla bir araba alınabiliyordu. Şu anda çoğu vatandaşımız için bir ev almak bir araba almak hayal oldu. Gençler ‘ömür boyu çalışsam ne evim olabilir ne de arabam olabilir’ diyor.”

'DAMADIN BAKAN OLDUĞU DÖNEMDE...'

“Döviz kuru artınca ülkede A’dan Z’ye her şeye büyük bir zam geldiğini görüyoruz. Dolar ve euro'nun artmasının sebebi, Cumhurbaşkanı’nın damadının bakan olduğu dönemde ülkenin bütün döviz rezervlerini tüketmeleridir. Döviz rezervlerini eksiye düşürdüler. 130 milyar dolarlık döviz rezervlerini cayır cayır sattılar. Ekonomide arz talep dengesi diye bir şey vardır. Bir şey azaldığı zaman fiyatı yükselir. Döviz rezervi azalınca değeri yükseldi gitti. Döviz yükselince her şeye korkunç bir şekilde zam geldi.”

'İŞİN BAŞINDA BİLEN BİR KADRO YOK'

“Bugün mazot 22 lira. Mazot fiyatının dünyanın her yerinde arttığını söylüyorlar. Türkiye’de dünyadaki her yer kadar artsaydı, mazot bugün 9-10 liraydı. Eğer 22 liraysa sebebi kur farkıdır. Döviz kurları Türkiye’de patlayınca 7-8 liradan 22 liraya çıktı. Dünyada mazot 7-8 liradan 9 liraya çıktı. Bunun da sebebi tamamen ekonominin kötü yönetilmesidir. Döviz rezervlerinin tüketilmesidir. İşin başında bilen bir kadro yok. Ekonomi teknik bir alan. O işin tekniğini bilmeyenler yönetmeye kalktıkları zaman ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar. Bunların hepsi düzelir. Yeter ki düzgün bir kadro iş başına gelsin." (Kısa Dalga)