Ali Koç'un 'ekrana çıkalım' çağrısına Dursun Özbek'ten yanıt geldi

Ali Koç'un 'ekrana çıkalım' çağrısına Dursun Özbek'ten yanıt geldi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un canlı yayın çağrısına cevap verdi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'e televizyonda tartışma çağrısı yaparak "Gerçekten adalet, adil rekabet ve hakkaniyet arayışınız varsa, attığınız adımları savunduğunuz gibi Türk futbolunun marka değeri için yapıyorsanız, tüm kamuoyu önünde kim haklı kim haksız kim doğruları söylüyor kim söylemiyor kamuoyu tarafından bilinmesinin zamanı gelmiş ve geçmiştir" dedi. Çağrıya karşı açıklama yapan Özbek ise, "Biz, futbolun sahada oynandığını ve adaletin herkes için önemli olduğunu tüm paydaşlara hatırlatmaya devam edeceğiz. Kendileri için ayrıcalık isteyip sistemi buna göre dizayn etmeye çalışanların karşısında da her zaman duracağız" yanıtını verdi.

'Hâlihazırda çok ciddi sıkıntıları olan Türk futboluna daha da zarar vermektedir'

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün internet sitesinden yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve kulüp yöneticilerinin eski açıklamalarını hatırlatan Ali Koç, "Galatasaray Spor Kulübü Başkanı ve yöneticilerinin başrolde olduğu kamuoyu önünde yaşanan bu tiyatro ve arka planda yaşanan bilinmezler! Başta TFF, kurulları ve spor medyası olmak üzere futbol paydaşları üzerinde oluşturulan baskı, ekranlara gönderilen mesajlar, kadrolu yorumcular üzerinden yapılan algılar, sosyal medyada oluşturulan suni gündemler, iftiralar, algı operasyonları… Adalet, adil rekabet ve hak arayışı kisvesi altında yapılan tüm bu ahlak ve mantık dışı yaklaşım hâlihazırda çok ciddi sıkıntıları olan Türk futboluna daha da zarar vermektedir."

'İstediğiniz zamanda istediğiniz kanalda istediğiniz kişilerle birlikte davet ediyorum'

"Bununla beraber toplumumuza ekilen nefret tohumları geri dönülemez izlere sebep olmaktadır. Buna bir son vermenin zamanı gelmiştir. Şahsınıza açık, net ve mertçe bir çağrı yapıyorum: Gerçekten adalet, adil rekabet ve hakkaniyet arayışınız varsa, attığınız adımları savunduğunuz gibi Türk futbolunun marka değeri için yapıyorsanız, tüm kamuoyu önünde kim haklı kim haksız kim doğruları söylüyor kim söylemiyor kamuoyu tarafından bilinmesinin zamanı gelmiş ve geçmiştir. Bu doğrultuda sizi, açıkça ve mertçe her şeyi milyonların önünde değerlendirmek, tartışmak, kamuoyunu aydınlatmak adına istediğiniz zamanda istediğiniz kanalda istediğiniz kişilerle birlikte davet ediyorum."

'Tüm bu ağır iddialarınızı ispatlamakla mükellefsiniz'

"Unutmayın ki bize göre mesnetsiz size göre gerçek olduğunu savunduğunuz tüm bu ağır iddialarınızı ispatlamakla mükellefsiniz. Bu konuda sizden yer, zaman ve mecra bilgisi beklediğimizi tüm kamuoyunun bilgisine sunuyorum."

'Bu tip beyhude çabaların sebeplerini gayet iyi anlıyorum.'

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek de kulüp sitesinden yaptığı yazılı açıklamayla Ali Koç'a yanıt verdi. Koç'un açıklamasını üzülerek okuduğunu belirten Özbek, "Tarafıma yaptığınız çağrı metnini üzülerek okudum. Bu metinle, başkanı olduğunuz Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Türk futbolunda 'Herkes için adalet' arayışımıza katkı sağlamak yerine, futbolu sahanın dışına çıkarma amacına yönelik bir çaba içerisinde olduğu net bir şekilde görülüyor. Bu tip beyhude çabaların sebeplerini gayet iyi anlıyorum. Sahada yaşanan başarısızlıkları saha dışında, bir umutla telafi etmeye çalışan bu tip yaklaşımların Türk futboluna hiçbir faydası olmayacağını sizler de bizim gibi biliyorsunuz" dedi.

'Biz tüm bu aksi çabalara inat, rekabetimizi saha içinde sürdüreceğiz'

Futbolun değerinin artması için ortak çaba harcanması gerektiğini belirten Özbek açıklamasını şöyle sonlandırdı:

"Biz, futbolun sahada oynandığını ve adaletin herkes için önemli olduğunu tüm paydaşlara hatırlatmaya devam edeceğiz. Kendileri için ayrıcalık isteyip sistemi buna göre dizayn etmeye çalışanların karşısında da her zaman duracağız. Zaman zaman hepimiz yaşanan gerginliklerden etkilensek de Türk futbolunun ve kulüplerimizin vizyonunu geliştirmek, değerini artırmak için ortak bir çaba ve sağduyuyla hareket etmek, hepimizin sorumluluğu olmalı. Biz tüm bu aksi çabalara inat, rekabetimizi saha içinde sürdüreceğiz."