Alman milli takımından FIFA'ya 'One Love' protestosu: Ağızlarını elleriyle kapattılar

Alman milli takımından FIFA'ya 'One Love' protestosu: Ağızlarını elleriyle kapattılar
Katar'daki Dünya Kupası'nda Japonya maçı öncesi Almanya Milli Takımı, FIFA’nın “One Love” kararını ağızlarını kapatarak protesto etti.

Almanya Milli Takımı, Dünya Kupası maçı öncesinde FIFA'nın takım kaptanlarının LGBT'ye destek için 'One Love' kol bandı takmasını 'yasaklamasını' protesto etti.

Oyuncular, Japonya maçı öncesinde takım fotoğrafı çektirirken ağızlarını elleriyle kapatarak poz verdi.

Euronews'in haberine göre, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser da tribünde FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun yanında futbol yöneticisiyle sohbet ederken kol bandını taktı.

FIFA'yı eleştirerek yaptırım tehdidinin bir hata olduğunu söyleyen Faeser, maçtan önce Doha'da Alman Futbol Federasyonu'nun bir etkinliğini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada "Federasyonların baskı altına alınması doğru değil" dedi.

Faeser, "Günümüzde FIFA'nın insanların açıkça hoşgörüden yana, ayrımcılığa karşı durmasını istememesi anlaşılır gibi değil. Bu çağımıza uymuyor." ifadesini kullandı.

Almanya Futbol Federasyonu'ndan (DFB) yapılan açıklamada, "Kaptanlık pazubandımızı Almanya milli takımında sahip olduğumuz çeşitlilik ve karşılıklı saygı gibi değerleri savunmak için takmak istedik. Mesele siyasi bir açıklama yapmak değildi. Bizi kol bandından mahrum bırakmak, sesimizi duyurmamızı engellemekle aynı şeydir. Biz duruşumuzun arkasındayız." dedi.

Bu arada DFB, FIFA'nın oyunculara disiplin cezası verme tehdidinin yasal olup olmadığını incelediğini duyurdu.

Aralarında İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu yedi Avrupa takımı, turnuva öncesinde LGBTQ ile dayanışma için takmayı düşündüğü kol bandı planından vazgeçtiklerini açıkladı.

FIFA'nın bu bandı takacak oyuncuların sarı kart görebileceğini duyurmasının ardından takımlar kararını değiştirdi.

İngiltere, Almanya, Galler, Belçika, Danimarka, Hollanda ve İsviçre federasyonları, "Ulusal federasyonlar olarak oyuncularımızı ceza almaları da dahil olmak üzere sportif yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecekleri bir pozisyona sokamayız." denildi.

Bundesliga'da Bayern Münih ve Borussia Dortmund gibi önde gelen kulüplerinin taraftarları Katar'daki turnuvayı boykot çağrısında bulunmuştu.

Bu arada Alman süpermarket zinciri REWE, çeşitlilik konusundaki tartışmada FIFA'nın "skandal tavrı" olarak nitelendirdiği tutum nedeniyle Alman futbol federasyonu ile ortaklığını sonlandırdığını duyurdu.

Diğer yandan FIFA Başkanı Gianni Infantino, Dünya Kupası açılış basın toplantısında "kendimi eşcinsel hissediyorum" diyerek Katar'daki turnuvada "herkese kapılarının açık olduğunu" kaydetmişti.

Dünya