Almanya Tabipleri Birliği'nden Fincancı için Erdoğan'a mektup

Almanya Tabipleri Birliği'nden Fincancı için Erdoğan'a mektup
Almanya Tabipleri Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasını protesto için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.

TSK’nın kimyasal gaz kullandığı yönündeki iddialarla ilgili açıklamasının ardından hedef gösterilen Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınmıştı.

Fincancı, 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçlarından başlatılan soruşturmada 27 Ekim'de tutuklanmıştı.

'SERBEST BIRAKILSIN' MEKTUBU

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Reinhardt’ın Erdoğan’a 27 Ekim'de mektup gönderdiğini, derhal serbest bırakılması için çağrı yaptığını bildirdi.

TTB'nin bugünkü yazılı açıklamasında şunlar kaydedildi: “Almanya Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Klaus Reinhardt, 27 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasını protesto etti ve derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. Mektupta, Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasının hem ifade özgürlüğü hakkına hem de hekim meslek örgütünün özyönetimine saldırı anlamına geldiği belirtildi. Hekimlerin kendilerini toplum sağlığına adadığı, bu nedenle insan hakları ihlallerinin gündeme getirilmesinin her hekimin görevi olduğu hatırlatılan mektupta, Korur Fincancı’nın hekim ve insan hakları savunucusu kimliklerinin ayrılmaz bir biçimde bağlantılı olduğu vurgulandı.

Mektupta ayrıca Berlin, Hessen ve Hamburg tabip birliklerinin, Tıbbi Barış Örgütü (IPPNW), Demokrat Tabipler Derneği (VDÄÄ) ile hekim ve tıp öğrencilerinin sendikasının (The Marburger Bund), Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın derhal serbest bırakılması çağrısını içeren açıklama ve mesajlarına da yer verildi.” (ANKA)

Gündem