Almanya'da 'sığınmacılar çalışsın' önerisi

Almanya'da 'sığınmacılar çalışsın' önerisi
Sığınmacılara sağlanan "koşulsuz yardımları" eleştiren Alman İlçeler Birliği Başkanı, ülkede uzun süre kalanların çalışması gerektiğini söyledi.

dw-001-001.jpeg

Alman İlçeler Birliği, ülkedeki tüm iltica başvurucularına çalışma zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu. Birlik Başkanı Reinhard Sager, devletten alınan finansal desteğin "koşulsuz olmaması" gerektiğini savunarak, "Almanya'da uzun süre kalan biri bir iş edinmeli" diye konuştu. Bild gazetesine konuşan Sager, "toplumun beklentisinin bu yönde olduğunu; birçok sığınmacının kendisinin de bunu istediğini" öne sürdü. Sager, Federal Hükümet'e iltica başvurusu sahiplerine yönelik sosyal yardımlara ilişkin yasada bu yönde bir değişiklik yapma çağrısında bulundu. Mevcut yasa,

Gastronomideki çalışan ihtiyacını örnek gösteren İlçeler Birliği Başkanı, sığınmacılara gelecekte yalnızca gönüllü işlerde değil, özel firmalarda da çalışma izni sağlanması gerektiğini savundu. "Bu işin topluma katma değerinden çok verilen mesaj önemli" diyen Sager, "Ancak parkı süpürmekten daha fazlasına olanak verilmeli. Uzun vadede bu, bir meşguliyet terapisinden fazlası değil" diye konuştu.

"Gönüllü zorunlu" çalışma Thüringen'de hayata geçirildi

Yerel makamların sığınmacıları kâr odaklı olmayan işlerde görevlendirmesi mevcut yasada halihazırda öngörülüyor. İlgili yasada, halihazırda istihdam edilmeyen, çalışabilecek durumda olan ve zorunlu okul çağında bulunmayan kişilerin kendilerine gösterilen bir iş olanağını değerlendirmekle "yükümlü oldukları" belirtiliyor. Bu sığınmacılara saat başına 80 cent ödeniyor. Söz konusu işte çalışmayı reddettikleri takdirde ise aldıkları mali yardımın kesilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Düzenlemenin halihazırda hayata geçirildiği Thüringen eyaletinin Saale Orla bölgesinde sığınmacıların günde dört saat çalışmakla yükümlü olacağı ve "basit işleri" yapacakları belirtilmişti. İlk etapta gönüllü sığınmacıların çalıştırılacağını belirten yeni kaymakam Christian Herrgott, verilen işlerin sığınmacıların kaldığı yerleşkelerde de olabileceğini ve temizlik ve yardım işlerini içereceğini söylemişti.

"Güvenli ülkeler"den gelenlere çalışma izni yok

Alman istihdam piyasası ülkeye yeni gelen sığınmacılar için hayli sınırlı. Mevcut yasal düzenleme, genel olarak sığınmacıların ülkeye gelişlerinden ancak üç ay sonra çalışmalarına olanak sağlıyor. Bir kabul merkezinde kalmak zorunda olan ve 18 yaşından küçük çocuğu bulunmayanlar için bu süre dokuz aya kadar çıkıyor. Reşit olmayan çocuğu olanlar için ve müsamaha gösterilen statüsündeki başvuru sahipleri ise altı ay sonra çalışabiliyor.

"Güvenli menşe ülke" kabul edilen ülkelerden gelen ve 2015 Ağustos'undan sonra iltica başvurusunda bulunmuş olanların ise genel olarak istihdam piyasasına erişimi bulunmuyor.

Dünya