Almanya’da Devrimci Hücreler ve Kızıl Ordu Fraksiyonu yeniden aktif mi oluyor?

Almanya’da  Devrimci Hücreler ve Kızıl Ordu Fraksiyonu yeniden aktif mi oluyor?
Almanya'da toprağa gömülü büyük bir varilde onlarca belge ve bomba yapımına dair kılavuz bulunması, RAF örgütünü akıllara getirdi. Emniyet yetkilileri ise ilk ipuçlarının Devrimci Hücreler adlı başka bir örgüte işaret ettiğini açıkladı.

Almanya'nın kuzeyindeki Harburg bölgesinde bulunan Seevetal'de ormanlık bir alanda geçtiğimiz günlerde toprağa gömülü bir depo ele geçirildi. Bulunan büyük bir varilde, plastik folyoya sarılı çok sayıda döküman, patlayıcı yapımına dair açıklama kılavuzları ve kimyasal madde bulunduğu açıklandı. 

Elmas Topçu’nun DW’deki haberine göre, Aşağı Saksonya emniyet teşkilatı, 15 Ocak'ta tesadüfen bulunan varildeki belgelerin 80'li yıllara ait olduğunun tahmin edildiğini duyurdu. Olay Alman kamuoyunda büyük ilgi yarattı ve 1970-1998 arasında ülkedeki bir çok saldırıdan sorumlu tutulan Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) para, silah, kimlik, harita ve saldırıları üstlendikleri basın açıklamaları ile başka dökümanlarını sakladığı 18 gizli depodan biri olup olmadığı sorusunu gündeme taşıdı.

RAF'ın hala bulunamayan 6 deposu var

1982 yılında bir mantar toplayıcısının Hessen eyaletinde tesadüfen bulduğu gizli yeraltı deposunun örgütün merkez deposu olduğu ortaya çıkmış, orada ele geçirilen şifreli belgelerde Almanya'nın başka yerlerindeki 17 gizli depoya dair şifreli haritalar ele geçirilmişti. Daha sonra iki depo daha saptanmış, ardından da örgütün ikinci kuşağının önde gelen temsilcilerinden sayılan üç üyesi pusu kurularak yakalanmıştı. Polisin şimdiye kadar çözdüğü şifreli belgelerle RAF'in sadece 11 deposu tespit edilebilmiş, Almanya'daki diğer depoları ise bulunamamıştı. Bu sebeple Seevetal'de tesadüfen bulunan varilin örgütün 12'nci deposu olup olmadığına ilişkin soruşturma yürütülüyor.

Aşağı Saksonya Eyalet Emniyet Teşkilatı, ilk ipuçlarının Devrimci Hücreler adlı başka bir örgüte işaret ettiğini, ancak Kızıl Ordu Fraksiyonu bağlantısının da hâlâ ihmal dahilinde değerlendirildiğini belirtti. 

 Gizemli örgüt: Devrimci Hücreler

 Seevetal'da ortaya çıkarılan depodaki ipuçları, yine 1970'lerde kurulan ve 1990'lı yılların başına kadar faaliyet yürüten "Devrimci Hücreler" isimli örgüte işaret ettiği yönünde. Otonom bir örgüt olan Devrimci Hücreler de kendini "antiemperyalist ve sosyal devrim hedefi güden" bir yapılanma olarak tanımlıyordu. Kızıl Ordu Fraksiyonu'ndan farklı olarak bu örgüt yeraltından değil legal yaşam sürerek mücadele etmeyi hedefliyordu.

Sıkı bir hiyerarşik yapılanması olmayan, genelde küçük ve bağımsız hücrelerden oluşan bu solcu örgütün üyelerinin çoğunun normal bir günlük yaşam sürmesi, kamuoyunda "Boş zaman teröristleri" olarak nitelenmesine neden olmuş, tam da bu stratejilerinden dolayı uzun süre emniyet ve istihbarat birimlerinden gizlenmeyi başarmış, yapılanmaları hakkında hiçbir bilgi ele geçirilememişti. Düşmanını öldürme değil, işlemez hale getirme prensibiyle hareket eden örgütün eylemleri arasında çok sayıda bacaktan silahla yaralama da yer alıyor.

Genelde eylemlerini üstlenmeme prensibiyle hareket eden örgütün, çoğu kundaklama veya bacağından vurma gibi 200-250 saldırısı olduğu tahmin ediliyor. 1990'lı yılların başında eski ideolojilerinden uzaklaştığını ilan eden örgütün bir de Kızıl Zora (Rote Zora) adlı kadın yapılanması bulunuyordu. Örgütün adı en son, 22 yıl saklandıktan sonra 2000 senesinde Paris'te ortaya çıkan iki üyesiyle anılmış, Almanya'ya iade edilmeleri sonrasında biri 79 diğeri 71 yaşında iki tanınmış üyesi 2012 yılında yargılanmışlardı.

Dünya