Altılı masanın masasındaki anket

Altılı masanın masasındaki anket

Altılı masadaki liderlere sunulmak üzere yapılan araştırmaya göre, halkın yüzde 49,1’i altılı masanın AKP karşısında bir alternatif olabileceğine inanıyor. Millet İttifakı seçmenlerinin sadece yüzde 21.7’si HDP’yi altılı masada istiyor.

MAHMUT AYDIN


CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu 'altılı masa'nın toplumda ne derece karşılık bulduğu araştırma konusu oldu.

21 Ağustos’ta Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde yapılacak son tur görüşmede liderlere sunulacak “Olgu ve Algı Arasında Altılı Masa” başlıklı araştırma ADAMOR tarafından temmuz ayında tamamlandı.

KALICI OLACAĞINA İNANANLAR YÜZDE 49.8

Araştırmaya göre, halkın yüzde 49,8’i 6’lı masanın işbirliğinin kalıcı olacağını düşünüyor. Bunda liderlerin her ay düzenlediği toplantının etkili olduğu belirtildi.

tablo.jpg

Halkın yüzde 49,1’i 6’lı masanın AKP karşısında bir alternatif olabileceğine inanıyor. Masanın Türkiye’nin daha demokratik bir ülke olmasını sağlayacağına inanların oranı ise yüzde 48,5.

masa.jpg

ALTILI MASA UMUT OLDU MU?

Araştırmaya göre halkın yüzde 44,5’i 6’lı masanın topluma umut olduğunu düşünüyor. 2023 seçimlerinde 6’lı masayı oluşturan ittifakın kazanacağını düşünenlerin oranı da yüzde 45,7.
Halkın yüzde 47,8’i ise altılı masanın kendisini topluma yeterince anlatamadığı görüşünde. Bu eleştiriyi getirenlerin HDP seçmeni ile Millet İttifakı'na oy verenlerden oluşması dikkat çekici.

grafik.jpg

'CUMHURBAŞKANI ADAYINI CHP VE İYİ PARTİ BELİRLESİN'

Araştırmaya katılanlar, altılı masada partilerin aldıkları oy oranında temsil edilmesini istiyor. Millet İttifakı'na oy veren seçmelerin yüzde 74,2’si masadaki partilerin oy oranlarını göre temsil edilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu durum, “CHP ve İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayını belirlemede daha fazla söz sahibi olsun” şeklinde değerlendiriliyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 41,6’sı cumhurbaşkanı adayının altılı masadan çıkmasını isterken, muhalefet partilerine oy veren seçmenin yüzde 60’ı adayın altılı masadan çıkmasını istiyor.

HDP ALTILI MASANIN ORTAĞI MI?

Araştırmaya katılanların yüzde 44,8’i, “HDP’nin altılı masanın gizli ortağı” olduğuna inanıyor. Bu sonuçta Cumhur İttifakının propagandasının etkisi olduğu değerlendiriliyor. HDP’nin masada olduğuna inanların yüzde 61,4’ü Cumhur İttifakı seçmeni. Ancak ilginç bir şekilde HDP seçmenlerinin yüzde 52’si de partilerinin altılı masada olduğuna inanıyor.

Araştırmaya göre, HDP seçmenlerinin yüzde 79,6’sı partilerinin 6’lı masada yer alması gerektiğini düşünüyor. Millet İttifakı seçmenlerinin ise sadece yüzde 21,7’si HDP’yi 6’lı masada istiyor.

Araştırma sonuçlarına göre, halk nezdinde Millet İttifakı ile 6’lı masa büyük oranda özdeş hale geldi.

grafik2.jpg

ALTILI MASA İKTİDARA GELİRSE

Araştırmaya göre halkın yüzde 50,6’sı 6’lı masa iktidara gelirse toplumun adalete olan güveninin artacağına inanıyor. Yüzde 49,4’ü toplumsal barışın artacağı, yüzde 48,8’ i ekonominin düzeleceği, yüzde 45,1’i de Türkiye’nin uluslararası itibarının artacağı görüşünde. Katılımcıların yüzde 51,3’ü de 6 farklı partinin oluşturacağı bir koalisyonun istikrarı koruyacağına inanıyor.

Toplumun yüzde 54,4’ü 6’lı masanın iktidara gelmesiyle Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçileceğine inanıyor. Cumhur İttifakı seçmenlerinin yüzde 30,5’inin de aynı görüşte olması dikkat çekici bulundu.