Altın Portakal jürisinden 'Kanun Hükmü' açıklaması: Festivale geri alınırsa görevimizi yerine getiririz

Altın Portakal jürisinden 'Kanun Hükmü' açıklaması: Festivale geri alınırsa görevimizi yerine getiririz
Altın Portakal Film Festivali’nde, KHK ile görevlerinden atılan iki memurun mücadelesinin anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel, yarışma seçkisinden çıkarıldı. Festival jürisi açıklama yayımladı.

Yönetmen Nejla Demirci'nin, kanun hükmünde kararname (KHK) ile çalıştıkları yerlerden ihraç edilen iki memurun mücadelesini anlatan 'Kanun Hükmü' belgeseli, Altın Portakal Film Festivali'nin yarışma seçkisinden çıkarıldı. Karara tepki gösteren yönetmen Demirci, söz konusu gelişmeyi sansür olarak nitelerken "Hukuk, demokrasi isteyen Türkiye toplumu mağdur edilmiştir" dedi.

Belgeselin festivalden çıkarılma sebebi, 'filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam etmesi' olarak açıklanırken yönetmen Demirci bu açıklamayı 'aldatmaca' olarak niteledi.

Festival jürisinden açıklama

Festival jürisi bu gelişmeye tepki göstererek Antalya Film Festivali'nin geniş bir mutabakatla topluma ait olduğunun altının çizildiği açıklamada 'jüri olarak meslektaşımızla yan yana durmayı görev biliyoruz" denildi. Açıklamada Demet Akbağ, Ayşegül Aldinç, Onur Saylak,Özcan Alper, Mehmet Günsür, Ali Aga, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Zeynep Dadak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergülü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakçı, Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata'nın imzası yer aldı.

kanun-hukmu.webp

'Meslektaşımızla yan yana duruyoruz'

Jüri üyeleri yönetmen Nejla Demirci'yle dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Ülkemizin en köklü film festivalinde Nejla Demirci'nin 'Kanun Hükmü' belgeselinin ani bir kararla yarışma programından çıkarılmasını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladık.

Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleşmesini kabul etmiyoruz. Yıllardır süren Antalya Altın Portakal Film estivali geniş bir mutabakatla topluma aittir. Demokratik ilkelerden, ifade özgürlüğünden ödün veremez. Bu bağlamda sanatçılar için güvenli bir alan olmaya devam etmesi yaşamsaldır. Jüri üyeleri olarak bizler de meslektaşlarımızla yan yana durmayı görev biliyoruz.

Aşağıda imzası bulunan jüri üyeleri olarak, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki görevimizi, 'Kanun Hükmü' filminin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla yerine getirebileceğimizi kamuoyuna duyururuz."

Twitter (X) hesabı üzerinden açıklama yapan Demirci, belgesel sinemasına darbe vurulduğunu vurgularken sorumluluğun Altın Portakal Film Festivali’ne ait olduğunu ifade etmişti. (Kısa Dalga)