Altın Portakal seçkisinden çıkarılan "Kanun Hükmü" belgeseline Jüri'den destek: Görevimizi bırakıyoruz

Altın Portakal seçkisinden çıkarılan "Kanun Hükmü" belgeseline Jüri'den destek: Görevimizi bırakıyoruz
Yönetmen Nejla Demirci, "Kanun Hükmü/The Decree" isimli belgeselin 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırıldığını açıklamıştı. Bu karar sonrası bir bildiri yayınlayan Jüri üyeleri, Demirci'ye destek olurken, görevlerini bıraktıklarını açıkladılar.

7-14 Ekim tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin basın toplantısı Antalya'da düzenlendi. Jüri başkanlığını Demet Akbağ'ın üstlendiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Nejla Demirci'nin "Kanun Hükmü" adlı belgeseli yarışmadan, 'hukuki süreç devam ettiği' gerekçesiyle çıkarıldı.

'Kesinleşmiş herhangi bir yargılama söz konusu değilken...'

Yönetmen Nejla Demirci sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu görevinden çıkarılan doktor Yasemin ve öğretmen Engin'in ihraç sonrası gösterdikleri mücadeleyi anlatan KANUN HÜKMÜ/ THE DECREE belgeselimiz ani bir karar ile 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinden kaldırıldı.

Doktor Yasemin Demirci ve Öğretmen Engin Karataş hakkında kesinleşmiş herhangi bir yargılama söz konusu değilken festival mazeret olarak belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olduğunu iddia ediyor.

'AYM eserimi ifade özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdi'

Belgeselimiz henüz yapım aşamasındayken yapımı yasaklanmış ve bu sebep ile yargıya başvurmuştuk. Nihayetinde AYM eserimi ifade özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdi ve tarafıma tazminat ödenmesine karar verildi.

Sinema faaliyetini topluma aktarmak için yola çıkmış bir festivalin 60. Yılında doğru olmayan ve dahi doğru olsa bile kendisini ilgilendirmeyen bir yargı süreci işten ayrılma işleminin hukuka aykırılığı ile ilgilidir.

Belgeselin konusu ise sivil direniş ve mücadele örneğidir. Mahkeme üzerinde belgesel filmin hiçbir baskı etkinliği yokken KHK ile öğretmeni işten çıkaran yönetimin fiili baskısı vardır Filmin kaldırılma gerekçesi aldatmacadır, mahkemeyi etkileme potansiyeli mevcut iktidarda fazlasıyla vardır, filmler sadece toplumu bilgilendirme amaçlıdır.

Bu yaşanan hukuksuzluk, açık seçik sansürün muhatabı sanat özgürlüğünden yararlanması gereken Türkiye toplumudur. Hukuk, demokrasi isteyen Türkiye toplumu mağdur edilmiştir.

Bu yaşanan Belgesel Sinemaya bir darbedir.

Bunun sorumlusu Antalya Altın Portakal Film Festivalidir."

Festival açıklamsında AYM sürecini pas geçti

Yazılı açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen "Kanun Hükmü" filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği saptadıklarını ileri sürdü.

Yargı süreci bitene kadar filmin festivalden çıkarıldığı duyuran Boyacıoğlu, "Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir" ifadelerini kullandı.

Altın Portakal karıştı... Jüri rest çekti: Görevi bırakıyoruz - Resim : 2

"SANSÜR YAPTIRIMININ NORMALLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ"

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada Demet Akbağ, Ayşegül Aldinç, Onur Saylak,Özcan Alper, Mehmet Günsür, Ali Aga, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Zeynep Dadak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergülü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakçı, Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata'nın imzası yer aldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"KAMUOYUNA DUYURU
60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri olarak, ülkemizin en köklü film festivalinde Nejla Demirci'nin "Kanun Hükmü" belgeselinin ani bir kararla yarışma programından çıkarılmasını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladık.

Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleşmesini kabul etmiyoruz. Yıllardır süren Antalya Altın Portakal Film Festivali geniş bir mutabakatla topluma aittir. Demokratik ilkelerden, ifade özgürlüğünden ödün veremez. Bu bağlamda sanatçılar için güvenli bir alan olmaya devam etmesi yaşamsaldır. Jüri üyeleri olarak bizler de meslektaşlarımızla yan yana durmayı görev biliyoruz.

Aşağıda imzası bulunan jüri üyeleri olarak, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki görevimizi, "Kanun Hükmü" filminin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla yerine getirebileceğimizi kamuoyuna duyururuz.

DEMET AKBAĞ - AYŞEGÜL ALDİNÇ - ONUR SAYLAK - ÖZCAN ALPER - MEHMET GÜNSÜR - ALİ AGA -SEMA KAYGUSUZ - BEHİÇ AK - ZEYNEP DADAK - DENİZ TORTUM - ELİF REFİĞ - HAZAR ERGÜÇLÜ -PAOLO BERTOLIN - ALİ ERCİVAN - HAKAN BIÇAKCI - ANNA MARIA ASLANOĞLU - EZEL AKAY - ENGİN PALABIYIK - SENEM ERDİNE - AHMET GÜRATA"

Altın Portakal karıştı... Jüri rest çekti: Görevi bırakıyoruz - Resim : 3

"JÜRİ ÜYELERİNİN DAYANIŞMASI ÇOK GÜZEL"

Demirci, jüri üyelerinin yayınladığı açıklamayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Jüri üyelerinin dayanışması çok güzel. Dünden beri bütün KHK platformları bu mesele üzerine çalışıyor. Belgesel sinemacılar, TTB açıklama yaptı. Şu an kendimi güçlü hissediyorum. Yalnız değilim. Festival bir kültür ortamı ve gereğini yapmalı. Bu coğrafyada üretilmiş filmleri halkla buluşturmalı.

Popülist siyasetin yükseldiği bir ortamda kültür dünyasını yönetmek kolay değil. Sanatın kendini ifade etme özgürlüğünü istiyorsak antidemokratik davranışa tepki göstermeliyiz. Yaşananlar tek bir filmi etkilemiyor. Topyekün mücadele etmeliyiz. Toplumun gerçeği bilmeye ihtiyacı var. Belgesel filmler, bir festivalin figüranı olmamalı. Bugün yalnız olmadığımı, sanat disiplinlerinin nasıl bir araya geldiğini ve nasıl bir dayanışma duygusu içerisinde hareket ettiklerini gördüm. Filme sahip çıkmaları çok mutlu etti."