Ameliyata 110 kilo girdi, 70 kilo çıktı

Ameliyata 110 kilo girdi, 70 kilo çıktı
Tekirdağ'da karın şişliği şikayetiyle hastaneye giden 40 yaşındaki kadın hastanın karnından 35 kilo ağırlığında kitle çıkarıldı.

Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi'ne karın şişliği şikayetiyle başvuran kadın hastanın karnında büyük bir kitle olduğu tespit edildi.

Gastroenteroloji uzmanı Op. Dr. İhsan Gündüz ile cerrahi onkolojik uzmanı Op. Dr. Yüksel Beyaz'ın 2 saat süren operasyonuyla karnından 35 kilo ağırlığında kitle çıkarıldı.

'Çok büyük bir yük kalktı'

Op. Dr. İhsan Gündüz, hastanın uzun zamandır karın şişkinliğinin bulunduğunu ve hastaneye başvurmakta geciktiğini söyledi.

tekirdag-ameliyat.jpg

Op. Dr. Gündüz, "Bizi şaşırtacak derecede büyük bir kitleyle karşılaştık. Batın içerisinde hemen her organa temas eden, tam kaynağı da belli olmayan büyük bir kitleydi. Gerekli operasyonu yaptık. Hasta geldiğinde 110 kilodan ağırdı. Şimdi 70 kilo civarında. Üzerinden büyük bir yük kalktı. Hastanın yürüyüşünü, eklemlerini, solunumunu hatta kalp fonksiyonlarını bile etkileyecek bir kitleydi" dedi.

'İlk kez böyle bir şey gördüm'

Op. Dr. Yüksel Beyaz da şunları söyledi "15 yıllık cerrahım, ilk kez böyle bir kitle gördüm. Türkiye'de bu kadar büyük bir kitle çıkartıldığını görmedim. Dünyanın belki de en büyük kitlesi olabilir. Hasta için çok iyi bir ameliyat oldu. Açıkçası bizi biraz zorladı. Fakat hastanın iyi olması bizi de mutlu etti. Hasta da ameliyat sonrası şaşırdı. Nefes alamayan hasta, ameliyattan nefes alıp rahat yürümeye başladı."

Hastanın karnından çıkarılan kitlenin incelenmesi sürüyor. (DHA)

Yaşam